| rockvandam a întrebat:

Buna as vrea sa stiu daca monezile vechi au ceva valoare.Am o moneda de pe vremea lui Mircea cel Batran(1386-1418) de 50 de bani.As vrea sa stiu daca are ceva valoare.
Tocmai am inceput sa strang monezi vechi si vreau sa stiu daca au ceva valoare.

2 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Asa iti imaginezi tu, ca ai primit rest o moneda de pe vremea lui Mircea cel Batran? laughing)) In primul rand, crezi ca pe o moneda din timpul domniei sale ar scrie si anul mortii lui (1418)? Crezi tu ca se numeau "bani" pe atunci? Asta ca sa nu mai zic despre limba si alfabetul in care a fost inscriptionata moneda. Moneda pe care o ai tu este din 2011 si valoreaza fix 50 de bani. N-ar strica sa inveti ceva istorie inainte de a incepe sa colectionezi monede.

| Andrei_Stan_1998 a răspuns:

Din pacate nu mai au nici o valoare. daca vrei le poti colectiona de dragul placerii tale.