| Ruxii1234 a întrebat:

Buna :*! Imi doresc de foarte mult timp un caine si in sfarsit am reusit sa o conving pe mama. Stau la apartament si mi-as dori tare mult un golden retriever.

Am destul timp si pot sa stau cu el 2-3 ore pe afara ca sa isi consume energia.

Acum..as avea cateva intrebari si as fi recunoscatoare daca m-ati lamuri si pe mine (mai ales cei care detin aceasta rasa)

1.Chiar se simte atat de tare mirosul de caine?

2. Sunt foarte costisitori?

3.Lasa mult par?

4. Distrug lucrurile? ( o sa fie unele zile in care o sa ramana singur cam 6 ore..cum as putea sa-l dresez sa nu distruga nimic?)

5.Latra mult? Deranjeaza vecinii?

6. Se dreseaza usor?

7. E greu de crescut in apartament?

Răspuns Câştigător
| melkittenqueen a răspuns:

Si eu mi-am dorit mult de tot un Retriver dar este costisitor, ii cade multa blana, latra puternic si trebuie spalat la 2 saotamani pentru ca ii miroase blana si crede-ma, am stat in apartament cu un Amstaf (un fel de pitbull) cateva zile si mi-a dat mari dureri de cap. Dar sincer, catelul ideal pentru apartament este ori Pug (Mops) sau Bichon. Eu sunt mandra stapana a unui Bichon frisee si cred ca e singurul fel de Bochon care il recomand daca nu iti place catelul Pug. Este mic, deci poate fi crescut in apartament, nu prea il poti dresa sa faca cine stie ce jumbuslucuri insa il poti dresa chestiile basic cum ar fi sezi, adu mingea si da, necesita timp si rabdare dar il poti dresa usor sa-si faca nevoile afara sau pe pelinca.Cainele meu nu latra decat daca este speriat deci nu deranjeaza vecinii. Distrug lucruri doar pana la un an si un pic, dupa se maturizeaza (mie mi-a ros 2 perechi de papuci si muute foi si teme) Si sa iti zic o chestie, cand un catel is face treburile, miroase, dar miroase mult mai putin decat la o pisica (am avut si pisica vreo 8 ani de zile in apartament). Dar, daca vrei sa iti iei un Golden Retriver, esti curajoasa. Nu e imposibil, cunosc o doamne de la blocul de langa al meu care are unul dar e singura in apartament si se ocupa de catel nonstop. Daca mai ai intrebari despre catei da-mi un mesaj, as fi bucuroasa sa te ajut.

| Ruxii1234 explică (pentru melkittenqueen):

Multumesc pentru sfat :3 dar tot la Golden raman...mi se pare cainele perfect. sper sa fie totul bine

| AnielaaEllaMaxii a răspuns (pentru melkittenqueen):

Nu doar bichon-ul frise il poti tine intr-un apartament! De bichon maltese si havanese ai uitat? Sunt la fel doar ca la blana sunt cateva diferente. Mie imi plac mai mult bichonii maltezi. Fiecare cu parerea sa. Nu-mi plac aia frise din cauza blanitei prea crete. In fine! Si bichonii maltezi si havanzi sunt buni pentru apartament!winking

8 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Daca stai intr-un apartament,ar fi bine sa-ti alegi cainii de rasa de talie mica cum ar fi: pechinez,chihuahua,soricar,yorkshire terrier,bichon frise,shih tzu,pug, buldog englez, caniche, pudel, etc. vezi la www.zooland.ro sau www.infocaini.ro sau www.garbo.ro sau www.caini-de-vanzare.ro sau www.divahair.ro>CASA SI GRADINA>Animale de companie. Bafta!

| DenissaRoxana a răspuns:

Buna, Maly. Eu te sfatuiesc sa iti cumperi rasa care iti place, nu are rost sa iti cumperi un catel de talie mica, daca tie iti plac cainii mari. Eu stau la apartament si am 2 Amstaffi (o femela de 3 luni si un mascul de un an si 4 luni). Intr-adevar este greu, ca sunt caini cu un nivel ridicat de energie ca si Goldenii, dar consider ca am facut o alegere buna si nu as alege alta rasa. Acum, ca sa iti raspund la intrebari :
1) nu miros. (Eu le fac baie la ai mei odata pe luna cu sampon pentru caini si nici nu se simte ca e un animal in casa).
2) orice caine costa mult. Hrana de calitate, vitamine, vaccinuri, deparazitari, vizite la veterinar etc. Pe mine pe luna, pentru amandoi ma ajunge undeva la 300€ (nu sunt in Romania).
3) Daca il perii (minim 2 ori pe zi) nu lasa exagerat de mult par. Uleiul de somon face minuni, nu cade parul, nu miroase blana etc.
4) ò sa distruga cand e mic, din cauza dintilor si vor joaca. Catelusa mea a mica mi-a ros un perete, cel mare a ros lucruri mici, gen papuci etc. Ai mei stau 8 ore singuri si sunt foarte cuminti. Au apa, hrana si jucarii la dispozitie. Inainte sa plec de acasa ii scot la alergat 2 ore.
5) daca are activitate, nu latra.
6) da, se dreseaza usor..in general cainii sunt destepti si invata repede. Cu recompense si lauda.
7) nu este greu, de 3 ori pe zi plimbare si nici nu stii ca ai un caine in casa.

Sper ca nu te-ai gandit sa iti cumperi un catel de talie mica. Verisoara mea are un chihuahua si un bichon si sunt mai rai decat ai mei, daca mergi la ea e dezastru. Miros urat, par, galagie si multe alte chestii..eu am plecat de la ea cu tenesii rupti. In fine, conteaza mult cum ii imgrijesti si educi.
Sper sa faci alegerea corecta.

| Ruxii1234 explică (pentru DenissaRoxana):

Multumesc mult...dar se pare ca nu o sa am niciodata un caine. Parintii, in special tata nici nu vrea sa auda. zice ca o sa miroasa toata casa a caine, si ca e caine de talie mare si nu am cum sa-l tin intr-un apartament...

| Alexandra_Madalina_1990 a răspuns:

Dca il speli si il ingrijesti nu miroase. Nu sunt destul de costisitori dar asta conteaza si de tine adica cu ce-l hranesti ce jucarii ii cumperi! Daca il piepteni nu lasa par(piepten special pentru caini) 4, 5 asta depinde de firea lui 6- daca este mic il poti dresa usor sunt foarte inteligenti. 7-este destul de greu sa-l cresti intr-un apartament dar daca ai timp de el si chiar iti doresti cu adevarat sa-ti iei unul merita!

| lolita147 a răspuns:

1. Da, se simte, dar exista multe moduri prin care sa-l acoperi. Si puii nu miros foarte tare.

2. Depinde. De obicei, tot ce are nevoie un caine este un loc comod inbcare sa doarma(economisesti daca pui la un loc multe carpe), mancare si apa si cateva jucarii. Daca e pui, e neaparat sa-i cumperi jucarii de mestecat, altfel te trezesti cu paucii rosi laughing

3. Puii nu lasa deloc, iar adultii, destul de putin. Asta nu-i o problema.

4. Golden retrieverii sunt FOARTE jucausi si probabil o sa distruga cateva lucruri, indiferent de varsta. Din fericire, pot fi dresati foarte repede deoarece sunt o rasa foarte inteligenta.

5. Catelusii latra mult deoarece au chef de joaca si se plictisesc. Nu-ti va deranja vecinii deoarecennu se aude prea tare.

6. Cum am spus, sunt tare inteligenti si-i poti dresa in cateva saptamani.

7. Ma tem ca da, deoarece la apartament e mai dificil decat la tara. Pregateste-te sa te scoli la 5 in fiecare dimineata ca sa-l duci afara si poti sa te astepti la papuci rosi si vaze sparte. Totusi, cu putina rabdare si iubire, catelusul tau va fi un prieten grozav!

| Ruxii1234 explică (pentru lolita147):

Multumesc mult pentru raspuns, am vrut sa iti dau funda dar nu stiu de ce nu merge