| 3mma1 a întrebat:

Buna, mi -m luat un câine Amstaff dar nu știu dacă este rasa pura deoarece când avea o lună își ținea urechile in jos iar după aceea avea una ridicata și una în jos. Acum le are pe amândouă in sus și știam că ei normal și le țin în jos

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa ceri pedigree-ul de la fostul lui stapan, care atesta rasa pura!
In lips pedigree-ului, toate cainile se considera corcituri.

| dullcat a răspuns:

Asa se intampla atunci cand cumperi random de pe unde apuci? Daca era de rasa dintr-o sursa verificata, primeai certificat.Multi romani exploateaza animalele si le inmultesc, desi au boli si tot felul de afectiuni urate, pun ca sunt de rasa si vine banul.Nu e deloc ok...

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Salutare! Toti cainii fara Pedigree (acel act de provenienta) sunt considerati metisi. Adica al tau este "metis de Amstaff", adica un 'fake'. Dar in principiu banuiesc ca ti-ai luat un prieten si un suflet aproape, nu o rasa de caine sa pari periculos. Faptul ca isi tine urechile lasate sau ridicate nu este neaparat specific de rasa, in general puii au urechile lasate, iar o data cu trecerea timpului cand se formeaza cartilajul urechilor, si le vor ridica atunci cand sunt curiosi, chemati sau alerti. Cu stima!

| Mihai2222255555w123 a răspuns:

Dupa parerea mea, cel mai bine te duci la un veterinar