| Roberttt04 a întrebat:

Doresc sa imi achizitionez un caine Amstaff de pe internet.Cum vad eu daca catelul va fi rasa pura?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

"PEDIGRIUL este actul de identitate al cainelui (buletinul, ca sa zicem intr-un fel mai plastic), este certificatul sau de nastere in care sunt trecuti ascendentii (parinti, bunici, strabunici), este un act oficial eliberat de CARTEA DE ORIGINE ROMANA (COR) - ASOCIATIA CHINOLOGICA ROMANA (ACHR) si care confirma puritatea rasei si un bagaj genetic oficial ce ne indruma in alegerea, cresterea si dezvoltarea acelui caine, in functie de caracteristicile curentului de sange din care provine. Un caine cu pedigree nu este viitor campion, de aceea avem expozitiile chinologice nationale, internationale si de club in care se face selectie dupa fenotip (aspectul exterior), caracter si temperament. Un caine cu pedigree este dovada ca apartine acelei rase raminind ca dv sa alegeti calitatea crescatorului."

Asa ca daca vanzatorul are aceste acte inseamna ca e totul in regula si cainele e de rasa pura.

3 răspunsuri:
| Motz_Andrei_1998 a răspuns:

Salut..eu te-as sfatui ca, cainele scumparat sa fie din judetul unde locuiesti tu...cand il cumperi poti duce un veterinar sau un prieten cu tine sa il vada

| Roberttt04 explică (pentru Motz_Andrei_1998):

Da,din judetul meu o sa il iau