| Ciprian229 a întrebat:

Bună seara. Am luat un pui de Ciobanesc german de aproape 7 luni și are un singur vaccin. Pot să continui cu celelalte fără să îl repet pe primul?

Răspuns Câştigător
| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Salutare! In general orice vaccin trebuie repet cel putin o data si la intervalul recomandat de producator. La puii de caine, ca sa-si formeze imunitatea trebuie repetate de cel putin 1 data la interval de 14 zile vaccinul.
In principiu veterinar va considera nul acel vaccin deoarece nu i-ai facut rapelul (adica nu l-ai repetat la timp), dar avand in vedere varsta pe care o are, cel mai probabil va opta pentru o schema de vaccinare simplificata formata din 2 polivalente la interval de 14 zile (DHPPI-L urmat de DHPPI-LR). Nu stiu exact ce vaccin are facut, dar cum spuneau si ceilalti antevorbitori, este foarte important sa il vaccinezi impotriva parvovirozei deoarece este o boala mortala.
De asemenea, legea te obliga sa ai cainele vaccinat antirabic, sa aiba microcip si sa fie inregistrat in RECS (registrul de evidenta a cainilor cu stapan).
Cu alte cuvinte, tot la medicul veterinar ajungi si stabilesti ce ai de facut. Daca vrei sa citesti mai multe despre vaccinarea cainilor, ti-am atasat niste linkuri. Cu stima!

1. https://www.veterinarladomiciliu.ro/schema-vaccinare-caini/
2. https://www.veterinarladomiciliu.ro/......-cainilor/
3. https://www.veterinarladomiciliu.ro/......domiciliu/

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la veterinar cu el si intreaba l pe medic

| Lupică27 a răspuns:

Normal ca trebuie sa continui sa ii faci vaccinurile, mare atentie la parvoviroza, trebuiau facute pana la varsta asta toate, al meu era sa moara din cauza faptului ca nu a avut vaccinul de parvoviroza.