| IncorrectUsername a întrebat:

Buna "seara" TPU!
1. Dupa cat timp se vede ca, cateaua este gestanta?
2.Este de ajuns "o lipire" ca sa iasa puii corect, sanatosi?
3. Daca are 8 ani,este prima fatare, cati pui ar putea sa faca?
Va rog cine stie sa imi raspunda...

4 răspunsuri:
| DenissaRoxana a răspuns:

Buna. In medie, gestatia la caini dureaza 63 de zile, adica fix 9 saptamani, pe la 3 saptamani o sa se cunoasca.
Mai bine intrebai 'este de ajuns o imperechere sa ramana?'. Iar in legatura cu aanatatea puilor, ramane de vazut...
Este deja batrana pentru a fata...trebuie sa o sterilizezi (in caz ca are pui acum, o lasi sa ii alapteze si sa ii intarce..si duoa o saptamana -de la intarcarea puilor- o sterilizezi). Sa nu ti puii afara, neavand vaccinurile facute, pot lua diferiti microbi.
Sanatate mamicii si puilor!

| IncorrectUsername explică (pentru DenissaRoxana):

Multumesc atat si dvs,dar,acum daca fata,ea are diferite probleme, a avut lactatie, lunile trecute i se umflase sanul...dar i-a trecut, si de aceea am apelat la imperechere. Daca acum o sa fate, nu o sa mai aibe probleme nu? Multumesc happy

| DenissaRoxana a răspuns (pentru IncorrectUsername):

Cum am mai zis si sus, la 8 ani este de batrana. O catea poate sa fete pana la 7 ani (maxim), apoi exista riscuri.
Trebuia sa o sterilizati, nu se intampla nimic. Dupa ce intarca puii, sterilizati-o!

| IncorrectUsername explică (pentru DenissaRoxana):

Da,o sterilizam, dar mi-am dorit foarte mult sa faca pui.Dar daca nu a vrut atunci, nu puteam sa o tin in lesa si sa o calareasca aala...