| bogzy a întrebat:

Buna toata lumea! Am acasa un caine.In jurul blocului sunt o gramada de capuse care se urca pe el. I-am dat cu frontline da ala omoara capusele numai cand ajung la piele si el are blana destul de mare.Totusi am auzit ca sunt unele niste mediamente speciale si dupa ce ai dat cainelui asta capusele nu se mai urca nici pe picioarele lui.Sti cumva vreau medicament din asta.Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| DrRosu a răspuns:

Fiprex-ul este mai bun decat advantix sau frontline (desi toate au la baza substanta fipronil), fiprex-ul are o perioada de remanenta mai mare. e tot spot-on deci il aplici de-a lungul coloanei. tine 60 de zile pentru purici, 30 pentru capuse

2 răspunsuri:
| ☺ Smile ☻ a răspuns:

Cea mai buna solutie pentru capuse si tine si puricii departe este Advanitx, o pipeta pentru greutatea cainelui(depinde cat are 5, 10, 20, peste 25 de kile) care se pune de la ceafa pana inspre coada, de-alungul coloanei vertebrale! Tine o luna dupa care trebuie pusa iar! Se poate lua de la farmaciile veterinare sau de la cabinete, unul care sigur are este cabinetul de pe Stefan cel Mare(nr. 104)! Frontline-ul nu este asa de bun iar Stronghold-ul este numai pentru purici! Daca cainele are capuse trebuie deparazitat imediat(si chiar daca nu are dat preventiv)Capusele raspandesc niste boli tare nasoale, precum babesioza, daca cainele se imbolnaveste poate si sa moara, diagnosticul nu e asa usor de pus! Eu va spun din experienta, am un ciobanesc german, era data cu Stronghold si am gasit doua capuse mici pe ea, deasupra unui ochi, de la alea doua muscaturi era sa moara! Doctorul Safta ii facea antibiotice ca nu stia ce are iar ei ii era din ce in ce mai rau(dormea mult, nu mai manca...) Mi-au pus-o pe picioare doctorii de pe Stefan cel Mare si mi-au zis dupa ca facuse un fel de paralizie de la capuse, asa ca deparazitati cateii!(pipetele sunt intre 25-40 de roni dar merita!)

| veveritaveve a răspuns:

Singurul medicament de care stiu eu se numeste Prazimec D si este folosit atat pentru deparazitarea interna, cat si pentru cea externa. Cred ca orice ai folosi, capusele se vor urca pe cainele tau, dar nu vor ramane pentru mult timp. Trebuie sa il verifici rapid inainte sa il bagi in casa (pe la urechi, pe spate, pe ceafa si pe burta)