| veronique122003 a întrebat:

Am o intrebare legata de perusi. Cam de ce criterii ar trebui sa tin cont atunci cand il aleg astfel incat sa stiu ca este sanatos si nu are probleme de comportament? Alte sfaturi in legatura cu perusi sunt bine venite.

1 răspuns:
| KinderBeeeib a răspuns:

1.Un perus sanatos mananca, canta, nu se scarpina si nu are lipsa pene.Pare greu sa deosebesti perusii bolnavi de cei sanatosi insa chiar nu este, vei vedea la fata locului.
2. Puii au ochi mari si negrii, iar pe cap prezinta niste dungi negre, cam pana la cioc.Adultii au pupilele dilatate, un cerc in jurul ochilor iar dungile lor nu mai sunt pronuntate.
3.Masculii au ceara mov,albastra rozulie, puii au ceara alba, femelele galbena, portocalie, culoarea pielii.
4. Daca vrei un papagal mai energic si mai usor de imblanzit ia mascul, si femelele sunt frumoase insa mai rautacioase. Daca vrri 2 mai bine ia un cuplu deja format si nu lua mascul cu mascul sau femela cu femela.
5.Cumpara os de sepie,vitamine care se pun in apa sau apa cu iod,jucarii colorate,vitamine,hrana premium(Versele Laga,Vitakraft,Padovan),ei mananca si mere,pere,capsune,pepene,piersici,portocale,mandarine si banane dar si patrunjel, marar, salata verde, castravete, morcov etc.Este recomandat ca din cand in cand sa le dai coaja de ou marunt, galbenus de ou fiert tare sau cateva bucatelw de piept de pui fara sare sau alte condimente.
6. Poti lua cateva ramuri din pomi fructiferi spalate bine, papagalii le adora.
7.Eu una dezinfectez cusca bara cu bara, jucarie cu jucarie si asa mai departe odata la 1-2 saptamani, insa tavita cu mizerie o schimb zilnic.Apa se schimba o data pe zi iarna si de mai multe ori in sezoanele calde.Primavara este sezonul lor de imperechere.
8.Muzica ii calmeaza si ii face fericiti.
9.Atunci cand e furtuna incearca sa ii calmezi si sa ii faci sa nu se sperie.Se pot speria groaznic si asta poate aduce moartea.
10.Nu ii lasa prin casa neaupravegheati fiindca se pot rani, nu ii tine in curent, si ai grija la flori, parfum, plante de apartament ( sunt toxice).Ai grija si la perdele si cabluri electrice.Cam asta ar trebui sa stii, sper ca nu am omis ceva. Daca mai ai intrebari nu ezita sa ma intrebi.