| Bettt:) a întrebat:

Tocmai mi-am luat un papagal perus si i-am cumparat si colivie cu tot ce are nevoie. Ce ar trebui sa stiu in mod special despre modul in care trebuie sa il ingrijesc? De exemplu unde e indicat sa stea colivia sau ce fac cand ramane singur acasa? Sau cum il pot dresa catusi de cat?

10 răspunsuri:
| lotus21 a răspuns:

Deci mai intai. daca are narile albastre e mascul, daca le are maro sau galben inchis spre portocaliu e femela. dupa cum a spus si lol, apa si mancarea trebuie sa fie schimbate foarte regulat. ii trebuie un os de sepie sau o inimioara de calciu de la magazinul de animale pentru ca ciocul ii va creste exagerat( in osul de sepie sau inimioara perusul isi toceste ciocul) dupa aproape 2 saptamani de la ziua cand l-ai cumparat il poti elibera prin casa. atentie la orice iesire. trebuie sa stea la loc luminat si aerisit. atentie ca nu cumva cineva sa-l deoache pentru ca animalul poate muri in mai putin de 3 zile. cumparai din cand in cand un baton ca sa-l rasfeti dar nu prea des ca sa nu-l inveti cu naravwinking cam atat am de spus.
P.S. sa-ti traiasca perusul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indiferent unde il tii, sa nu stea in curent. Sint foarte sensibili si racesc usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa ii arata ca poate sa aiba incredere in tine. Joaca-te cu el, vorbeste-i, baga mana usor in colivie, si tine-o putin acolo si el va fi tentat sa se urce pe deget sau sa te ciupeasca.
Trebuie sa ai pui apa proaspata zilnic, daca se formeaza in recipient o chestie verde trebuie neaparat sa o cureti pentru ca e toxica, mancarea trebuie asigurata zilnic. Il mai poti hrani cu mere, patrunjez, ou fiert (fara sare), morcov ras, pere.
Cumpara-i o femela sau o oglinda macar, ca sa nu se simta singur cand nu e nimeni acasa. Perusii au nevoie permanent de atentie si arata-i ca il iubesti. Cumpara-i un leagan si alte jucarioare, dar nu ii incarca (,) colivia, pentru ca ii trebuie si spatiu ca sa se mai dezlantuie.
Eu am o carte speciala despre ingrijirea perusilor, pe care am achizitionat-o de la o farmacie veterinara.
Dupa ce se va obisnui cu tine, da-i drumul in casa, dar ai grija sa fie usile si ferestrele inchise. Acopera oglinzile si geamurile pentru ca se pot accidenta!
Bafta!

| ONElena11 a răspuns:

Trebuie sa ii acorzi o atentie speciala ciocului deoarece ii poate creste exagerat si poate muri din cauza aceasta

| MarianM8777 a răspuns:

Colivia trebuie sa stea intr-un loc ferit de soare si de curent! hranirea: seminte din magazin si fructe si legume: sa nu ii dai ceapa, usturoi, rosii si pastarnac- astea sunt interzise. Dintre fructe: de TOATE in afara de avocado( pentru papagali este foarte toxic)! apa: sa fie schimbata macar o data la 24 de ore, iar cand e cazu si de 2 ori. poti sa ii dai ou fiert bine si coaja de ou. sa nu ii dai carne dacat fiarta la ocazii speciale! sa nu ii dai nici mezeluri, nici dulciuri, nimic sarat sau murat! sa il lasi liber in fiecare zi macar 1-2 ore! sa ii acorzi multa atentie si sa vb cu el! desi perusii sunt geru de invatat sa vorbeasca, nu e imposibil! despre dresaj: lasa-l sa se acomodeze cu locul vreo 2 saptamani, apoi poti baga mana in colivie, sa il ademenesti cu mancare si sa incerci sa il mangai! sa perseverezi si sa nu te dai batut/a! Bafta cu papagalul. Sa iti traiasca! happy

| AtheistForever a răspuns:

Papagalii perusi sunt cel mai des intalniti in casele noastre. Chiar daca sunto mare responsabilitate, nu strica niciodatasa ai un perus in apropiere.

AMENAJAREA COLIVIEI

Colivia papagalului trebuie sa fie destul de mare incatinauntru sa incapa doi papagali. Spatiul este foarteimportant pentru acesta, ca sa poata zbura dintr-o parte intr-altaa coliviei.

In tava coliviei se pune nisip ars si astfel dezinfectat, deoarece pasarile au obiceiul sa inghita nisip si pietricele mici pentru a-si facilita digestia. Arderea nisipului in acest scop se poate face intr-o tava, pe aragaz. Deasupra nisipului se vorpresara coji de oua zdrobite si uscate, pentru ca perusul sa aiba la dispozitie o importanta sursa de calciu.

Ca orice pasare, papagalulin natura se aseaza pe diferitecraci.In colivie, intrucat nu exista craci, vom pune doua bete preferabil din lemn (sau plastic, daca nu avem din lemn) pe care perusul se poate sprijini. Nota - nu folositi lemn de cires - este toxic pentru majoritatea pasarilor! Unuldin bete se va asezain partea de sus a coliviei, langa recipientul cu apa iar celalatin partea de jos, pentru ca papagalii sa aiba accesla castronelele cu mancare.

Pe unul din peretii coliviei, langa batul din partea de sus, puteti asezao oglinda iar in cealaltaparte, intr-un suport, un os de sepie.

In coliviese mai agata si un leagan, pentru ca papagalul sa se dea in el.

MANCAREA

Mancarea de baza este meiul, iar pe langa mei se mai pune in mancare glant si dughie.Perusul mai mananca si alte seminte ca: ovaz si floarea soarelui. Pe langa seminte se mai da de mancare miez de paine, mamaliga, branza dulce si cartof fiert.

Ca fructe si verdeata, i se poate da mar, banana, patrunjel verde si papadie (sa fie curate, fara apa pe ele, pentru ca, daca verdeata este umeda, fermenteaza in intestine si produce diaree).

Se mai pregateste un amestec numit hrana moale, care se face dintr-un ou fiert tare, sfaramat cat mai marunt, de obicei cu o furculita, un morcov dat prin razatoarea cea mai marunta, care se amesteca, cu 2-3 lingurite de pesmet (poate sa fie si gris sau malai) si se mai pun 2-3 varfuri de cutit de praf de coaja de ou, pisat la rasnita de cafea. Praful obtinut din coji de oue se adauga intrucat este o importanta sursa de calciu. Amestecul de hrana moale se tine la frigider si i se da perusului intr-un capacel (se da la temperatura camerei).

APA

Apapapagaluluise va schimba zilnic, dimineata punandu-eu picatura de albastru de metil in apa pana la culoareaalbastru deschis (culoarea cerului senin )si o data pe saptamana 2-3 picaturi de vitamina Romvac3, care contine gama de vitamine B, K, C, A si E. Aceasta se cumpara de la farmacia veterinara si are rolul de supliment nutritiv.

Copyright:http://www.animalutze.com/articole/ingrijire-perusi-alina.php

| Adrry00 a răspuns:

Perusii sunt usor de crescut, ce trebuie sa stii, e ca nu trebuie sa ii lasi la soare, si nici in locuri reci. Mananca fructe si legume ( pe langa macarea speciala). Dresajul vine de la sine, trebuie sa ii dai drumul, sa ii vorbesti ca sa se obisnuiasca cu vocea ta si sa stai langa el, inca un lucru important e ca daca ii dai drumul prin casa trebuie sa ai grija ca geamurile sa fie acoperite ( ei nu au o vedere buna si nu o sa vada sticla, oar daca se cionesc prea tare, se poate sa nu-si mai revina) si sa nu ai nici un foc aprins.

| lol5755 a răspuns:

Daca e mascul e bine sa ii cumperi o oglinda de papagali si sa ii tot repeti cuvinte simple si fluieratul si din cand in cand e bine sa il lasi intr-o camera sa zboare. Apa trebuie schimbata in fiecare zi neaparat. Mancarea poate ramane si 2 zile daca nu o mananca pe toata.

| Bettt:) explică (pentru lol5755):

Daca are nasul albastru-mov e mascul?

| Craciun_Andreea_1999 a răspuns:

1.Colivia trebuie sa stea la lumina, trebuie sa ii cumperi oglinda, sa ii schimbi apa in fiecare zi, sa ii tai ghearele ( ai grija sa nu ii tai si vasele de sange pentru ca dupa aia se infecteaza, sa nu stea in curent.
Poti sa ii dai de mancare:legume(varza), fructe (mar), sa pui si cateva picaturi de lamaie in apa deoarece contine vitamina C
Am si eu acasa doi canari si iilas sa zboare in balco cam 1-2 ore.Sa ii dai atentie(il mangai) daca vrei sa cante -> sa ii fluieri.happy
Sper ca te-am ajutat si bafta!