| BYBYPISOIAS a întrebat:

Buna,TPU! Am un perus de 6 luni,baiat,de culoare albastra, pe nu me Rico.As dorii sa stiu cum as putea sa il dresez ca sa stea pe umarul meu,mana mea,degetul meu.Locul unde sta intotdeauna este pe niste sarme cu flori de plastic si atat. Uneori mai vine si in bucatarie sau in cusca, dar rar.Am mai avut inca 2:unul dintre ei nu am avut timp deoarece a muri,saracu,altul venea singur(l-am cumparat de la PetShop),era foarte prietenos, iar al treilea...am incercat sa il strig pe nume Rico, Rico, dar nimic.Deci cum as putea sa il dresez?

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Pai o sa il dresezi in colivia lui mai intai, pentru ca daca e liber nu vad cum. Cand sta pe bara lui din colivie, te apropii incet de el cu degetul si il impingi de piept. El asa se agata de degetul tau. Exersezi asa cu el in fiecare zi, sa se invete cu degetul, apoi si prin camera cand e liber te duci la el la fel, si de pe deget in asezi si pe umar ca va sta. Pe al meu asa l-am invatat. Bafta!

| BYBYPISOIAS explică (pentru IsabelaIssa):

Multumesc.Nu am incercat metoda aceasta.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru BYBYPISOIAS):

Cu placere. Degetul trebuie sa i-l tii orizontal sa il vada ca pe bara aia pe care sta el, ci nu indreptat inspre el. Bafta! happy