| DeshiBebe a întrebat:

cam ce mancare se mai da la iepurasii de 6-7 luni? inafara de iarba care sa nu fie uda?happy Astept cat mai multe raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| kar1GaNNN a răspuns:

Buna.
Iepurele de casa este un rozator erbivor - aceasta inseamna ca regimul vegetarian este singurul potrivit pentru el.
Ii poti da :

Radacinoase (si frunzele lor): morcov, telina, patrunjel, pastarnac, leustean, ridichi, sfecla;
Legume (numai frunzele): salata, varza, spanac, loboda, stevie;
Legume (numai fructele): fasole verde, mazare (cu pastai cu tot), ardei gras, castraveti;
Fructe: mere, struguri, pere, prune, caise, capsuni, cirese;
Seminte: floarea-soarelui, alune de padure (atentie, nu confundati alunele de padure cu arahidele!)
Alte vegetale: busuioc, lucerna, trifoi, iarba proaspata, fan, andive, frunze de papadie.
Nu este indicat ca iepurele sa primeasca coji de pepene (sarace in substante nutritive si indigeste), cartofi (si mai ales coaja cartofului, este toxica), ardei iute, citrice (irita mucoasa gastrica).
O seara frumoasa.

3 răspunsuri:
| User2 a răspuns:

Cand eram mic imi placea foarte mult sa cresc iepuri.La 7 luni sunt deja maturi.Intr-adevar nu le da cu apa pentru ca vor muri, asta am experimentat pe propria piele...da-le lucerna cat mai multa si daca le dai lucerna nu le dai apa.Vara merge sa le mai pui cate un pic intr-o cutie de conserva. Poti cumpara de asemenea de la farmacia veterinara furaje care necesita si apa (separat) pentru ca sunt uscate dar asta numai pentru o rasa de belgian sau german etc. pentru ca nu se merita altfel. Apropo ce rasa sunt ai tai?

| KlawSixx a răspuns:

La 6-7 luni, iepurele deja este matur. Le poti da cam orice, pentru ca mananca orice. Coji de cartofi, salata verde, morcovi, frunze de copaci (special salcie), grau verde, orz verde, lucerna (verde sau uscata), porumb ( ca sa isi toceasca dintii. asta trebuie dat regulat. odata pe saptamana un stiulete, daca nu, macar boabe).

| marcalex2001 a răspuns:

Porumb,grau,frunze,etc.(adica verdeturi si cereale)