| PetriceGabriel a întrebat:

care stie ce rasa de caine este cea mai tare, mai buna la paza.
Ma gandeam la un dog argentinian.

Răspuns Câştigător
| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Cel mai bun este ciobanescul german de aia este folosit in politie armata etc. alti caini de paza ce merita luati sunt cane corso, mastif napoletano, presa canario, boenboen. daca nu sti nimic despre corso, boensau, presa nu ii cumpara pentru ca cu acesti caini trebuie sa lucrezi foarte mult timp si sa ai multa experieta ii caini ce pot fi foarte agresivi. vezi ca presa si boen sunt mult mai puternici ca un ciobanesc si mult mai periculosi intr-o lupta decat un pitbul. iti recomand ciobanescul este mai bun si la dresaj ca cei enumerati de mine. mie personal nu imi place ciobanescul

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Cele mai bune rase pentru pază, sunt cele create special pentru așa ceva, de exemplu : Bullmastiff, Rottweiler, Ciobănesc German, Doberman Pinscher și da, Dog Argentinian este unul dintre acele rase.De altfel mai sunt și : Mastifful Tibetan, Mastfful Napoletan, Dogue de Bordeaux și Cane Corso, fiind unele dintre cele mai mari rase de câini cunoscute. Oricare dintre rase alegi, asigură-te că are o alimentație corectă, dresaj/antrenament bun și să ai grijă de el, doar așa vei avea parte de un câine bun de pază.

| NoFeelings a răspuns:

Ciobanesc belgian malinois

| Andreea16AndreeaDeea a răspuns:

Eu iti sugerez obisnuitul Ciobanesc German (zis si caine 'lup'). Este o rasa comuna, desteapta, usor de dresat pentru scopul dorit si accesibil la pret si pentru cei cu o situatie financiara mai modesta(adica nu chiar bogati ). Sper ca te-am ajutat.

| bita123 a răspuns:

Shar pei.
In trecut el era folosit în războaie.
Am și eu, este foarte drăguț.