| Andreea26112001 a întrebat:

m-am gandit sa-mi cumpar un caine, dar nu stiu sigur ce rasa... Vreau un shih-tzu, dar imi plac foarte mult chow-chow. Stau la casa si are spaţiu, dar o problema ar fi ca nu am ce face cu el pana la 14, cat sunt la şcoala, m-am gandit sa-l las prin curte sau in balcon(este spaţios).
Am si nişte intrebari:
1. Cum sa-l învăţ sa.si faca nevoile afara?. sau măcar intr.o tavita...
2. La chow-chow trebuie sa.l tund?
3. Daca l.as lasa singur in casa ar face dezastru?
4. Ce fel de mâncare trebuie sa.i dau cand e pui si cand e mare si de cate ori pe zi?
5. Ce se intampla daca nu.i fac vaccinurile, cat costa unul si o data la cat timp trebuie sa.i fac altul?
6. La cat timp trebuie sa.i fac baie? Cand e mic am inteles ca nu e bine sa.i fac baie pana la o anumita varsta, care e aceea?
7.De la ce varsta e bine sa.l scot afara? Si de cate ori pe zi?
8. Care dintre cele doua rase se îngrijeşte mai uşor?
Eu am 14 ani si mai am o sora de 16 si un frate de 6, care credeti ca ar fi cainele potrivit? Va rog sa imi spuneti din propria experienta, nu sa luaţi de pe internet. m.am interesat si singura, dar nu sunt multumita de raspunsurile primite.
Funda.

Răspuns Câştigător
| PinkPanther001 a răspuns:

1. Pune o tavita de nisip in curte, iar de fiecare daca cand catelul are nevoie du-l acolo pana se invata sa mearga singur.
2. Da trebuie tuns de preferabil vara cand este cald.
3.Un catel care nu este dresat si lasat nesupravegiat in casa va face dezastru.
4. Cand este pui trebuie sa il hranesti de 3-4 ori pe zi, iar cand este adult de 2 ori pe zi. Un puii are nevoie de hrana speciala din care poate lua suplimentele si vitaminele necesare.
5. Ar fii cam necesar sa faci vaccinurii catelului mai ales ca vrei unul de rasa.Vaccinurile costa intre 30-40 de lei.Veterinarul te poate chema in fiecare luna pentru un nou vaccin.(Cel putin pe mine asa ma cheama.)
6. Este indicat sa ii faci baie puiului la 3 luni. Poti sa ii faci si mai devreme de aceasta varsta, dar trebuie sa il usuci foarte bine si sa il feresti de curent pentru ca altfel s-ar putea imbolnavi!
7.Nu cred ca exista varsta ca sa il poti scoate afara. Trebuie sa il scotii cel putin o data pe zi, de preferabil seara.
8.Ambele rase necestita ingrijire, nu pot sa iti dau un raspuns concret.Eu mi-am luat acum o luna un pui de cocker si il iubesc enorm happy Sper ca te-am putut ajuta, cel putin eu asta am facut si am cerut sfaturile veterinarului pentru o ingrijire potrivita micutului membru al familiei.big grin

1 răspuns:
| Andreea26112001 explică:

Dar ce ar trebui sa il învăţ ca sa nu faca dezastru in casa?