| Bustid a întrebat:

Buna TPU. Mama are o pisica in varsta de 7-8 luni si a intrat de vreo luna in calduri. Este programata pentru sterilizat pe data de 24 martie. Acum este din nou in calduri si este foarte galagioasa, miauna intruna toata noaptea. Ceva ce ar putea o calma, va rog? Multumesc.

10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt pastile pentru stoparea caldurilor, non-ovulin sunt eficiente. Trebuie să îi dai jumătate de pastilă pe zi. Prima zi nici un efect, a doua zi e ceva mai calmă, a treia zi se calculează și doarme mult.
Anunță medicul că i-ai dat.

| Brizbriz a răspuns:

Ii gasesti un cotoi?hee hee

| laSoledad a răspuns:

Incearca sa o bati usor cu palma pe spate langa coada. Am vazut pe net ca pisicilor le place asta. Eu il bat pe pisicul meu toata ziua si ii place laughing

| Bustid explică (pentru laSoledad):

Ii place, dar nu se opreste din mieunat sad

| laSoledad a răspuns (pentru Bustid):

Incearca maine sa cauti alt veterinar s-o sterilizezi mai repede.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru laSoledad):

Dacă atingi o pisică în călduri, pe partea dorsală (oriunde), începe să ragă de-a dreptul, se crăcănează și își ferește coada laughing
Nici vorbă să tacă.

| laSoledad a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

N-am zis c-o sa taca, dar se mai linisteste cu timpul, ca-i place sa fie batuta usor pe spate langa coada. laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru laSoledad):

A mea dacă nu e în călduri, atacă atingerile din zona cozii.
În schimb adoră masajul pe burtă, se lungește și aproape adoarme așa.

| laSoledad a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Hehe. Al meu e pisic si ii place sa-l scarpin pe spate langa coada si sa-l bat usor laughing

| Eireann a răspuns (pentru laSoledad):

In general e contra-indicat sa sterilizezi o pisica cand este in calduri - vasele de sange din zona genitala sunt dilatate si creste riscul de hemoragie, tesutul este si el mai sensibil si se rupe mai usor. Sunt veterinari care fac asta dar in general se prefera sa se faca sterilizarea cand pisica nu mai este in calduri.