| lyza01 a întrebat:

La ce varsta este recomandat sa nasca o catelusa de talie mica? Am o catelusa pechinez de cateva luni si mi-e frica sa nu pateasca ceva daca naste mai devreme..Mentionez ca mai am inca un caine in jur de 8 ani si are acces la ea. multumesc!

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Mai bine il castrezi, operatia de castrare este mult mai usoara la masculi, decat la femele si nu mai stai nici tu cu grija lor mereu. Poti castra si catelusa, insa trebuie sa astepti sa faca un an, iar pentru catele este recomandat sa faca pui macar o data inainte sa le castrezi.

7 răspunsuri:
| Pufarinee a răspuns:

Pai ar fi trebui sa o dai la 2-3 ani...atunci este racomandat pentru cainii de talie mica. poate sa nasca la orice varsta poate avea, dar dupa ce o sa nasca va deveni mai matura si va avea grija de catelusi...Chestia asta mi-a povestit-o matusa mea care i-a fatat catelusa la 2 ani si mi-a spus ca s-a mai maturizat.Succeslove struck

| OoBunnyoO a răspuns:

Trebuie sa aiba cel putin un an, dar eu ti-as sugera sa castrezi catelul, mai ales daca e de talie mai mare decat catelusa, pentru ca si daca se imperecheaza ea o sa se chinuie cu puii, daca tatal e prea mare.

| lyza01 explică (pentru OoBunnyoO):

Da, cainele este de talie mare. Catelusa ii vine pana la jumatatea piciorului masculului, de aceea sunt si mai mult ingrijorata.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru lyza01):

Mai bine il castrezi. Poti astepta si catelusa sa faca un an si apoi sa o castrezi, dar mai bine castrezi catelul, operatia de castrare este mult mai simpla la masculi, decat la femele, teoretic nu reprezinta niciun risc.Iar asa nu mai stai nici tu cu grija mereu.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru lyza01):

Mai bine il castrezi. Poti astepta si catelusa sa faca un an si apoi sa o castrezi, dar mai bine castrezi catelul, operatia de castrare este mult mai simpla la masculi, decat la femele si asa nu mai stai nici tu cu grija mereu.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Scuze pentru postul kilometric, nu intentiom sa spamez pagina, insa nu imi mai posta si cand dadeam refresh nu imi aparea niciun raspuns. Sper sa nu te-am umplut de notificari laughing si scuze inca o data.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru lyza01):

Mai bine il castrezi, operatia de castrare este mult mai usoara la masculi, decat la femele si nu mai stai nici tu cu grija lor mereu. Poti castra si catelusa, insa trebuie sa astepti sa faca un an, iar pentru catele este recomandat sa faca pui macar o data inainte sa le castrezi.

| koko3475 a răspuns:

Catelusa trebuie sa fie trecuta de un an. fa in asa fel ca cei doi sa nu aiba contact. ne trebuie sa il castrezi pe vreunul.