| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Vreau sa imi iau o pisica, petru o casa in oras, sa fie tinuta in casa, de rasa, dar sa prinda soareci.
Ce rasa imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Ce se va întâmpla dacă va fi combinată graţia şi delicateţea pisicii cu devotamentul şi aptitudinea pentru dresaj a câinelui? Va apărea rasa de pisici Kurilian Bobtail. Această rasă rară de pisici îşi are originea în Insulele Kurile, situate în Extremul Orient rus în apropiere de Japonia.

Rasa Kurilian Bobtail este numită adesea „micul câine din Kurile", sau „micul râs de casă" din cauza labelor din spate mai lungi decât cele din faţă şi a cozii graţioase. După cum ne-a relatat proprietarul crescătoriei, Tatiana Lapşenkova, nu există două pisici de rasă Kurilian Bobtail cu cozi identice.
„O pisică are coada în formă de spirală, alta în formă de măturică, dar scurtă şi foarte stufoasă. Există Bobtail japonez şi Mekong Bobtail. Aceste pisici sunt mai mici decât Kurilian Bobtail. Rasa noastră este cea mai mare".
Tatiana Lapşenkova creşte aceste pisici de peste 10 ani, cu toate că înainte de a se familiariza cu această rasă a fost o mare iubitoare de câini. De altfel, aceste pisici sunt foarte sociabile şi se înţeleg foarte bine cu copii şi câinii. Probabil din cauza asemănării unor anumite trăsături, spune Tatiana Lapşenkova".
„Pisicile de rasă Kurilian Bobtail pot fi dresate destul de uşor. Ele într-adevăr semănă cu câinii, cu ele se poate merge oriunde, deoarece ele nu pleacă de lângă stăpân. Tocmai aceste trăsături le deosebesc de alte rase de pisici. Ele prind foarte bine şoareci şi şobolani".
În natură aceste pisici sunt vânători foarte iscusiţi, care vânează în haită. După cum afirmă locuitorii din Insulele Kurile, au existat cazuri când pisicile de rasă Kurilian Bobtail reuşeau să învingă urşii. Ele sunt şi pescari foarte buni. Se ştie că ele pot prinde peşti a căror greutate este de câteva ori mai mare decât a pisicii.
Kurilian Bobtail este una din cele mai tinere rase de pisici. Cu toate acestea, ele sunt foarte populare în Rusia. În prezent, la toate expoziţiile internaţionale de pisici este prezentată rasa de pisici Kurilian Bobtail cu cozile lor în formă de pompon.
Mai mult: http://romanian.ruvr.ru/2014_02_12/Rasa-de-pisici-Kurilian-Bobtail-1275/

8 răspunsuri:
| FuriaGogoasei a răspuns:

Se spune ca asta fac cam toate pisicile, prind soareci. Iti recomand rasa bengaleza, putin scumpa.dar frumoasa.

| FuriaGogoasei a răspuns (pentru FuriaGogoasei):

Btw: Ca nume iti propun Petra daca e fetita si Petru daca e baiat.

| NoFeelings a răspuns (pentru FuriaGogoasei):

Multumesc! happy

| dariadiamandis02 a răspuns:

Kurilian Bobtail, este super adorabila si prinde si soareci

| dariadiamandis02 a răspuns:

Kurilian Bobtail, e super adorabila si bineinteles ca prinde si soareci

| dariadiamandis02 a răspuns (pentru dariadiamandis02):

Ups,scuze,am postat de doua ori

| AdrianAdi98 a răspuns:

Cam toate pisicile prind șoareci.Depinde ce gusturi ai.

| Loren_Alicia_1981 a răspuns:

Pisica varcolac nu stiu exact cat costa dar am auzit ca prinde soareci