| drakudark a întrebat:

am cumparat astazi o pereche de perusi ( fata si baiat ) le-am pus mancare, apa, os de sepie tot ce au nevoie, dar stau doar pe un baton mixt de cereale si fructe.Ce sa faca ca sa fie mai indrazneti?

Răspuns Câştigător
| Georg13 a răspuns:

Nu ai ce sa faci, lasa-i sa se obisnuiasca, sa se acomodeze cu noua lor casa. Iar daca vei vrea sa ii lasi liberi, pune-i uneva sus (dulap/frigider) si pentru o vreme (o saptamana-2) tine-i inchisi, astfel incat sa se obisnuiasca cu camera, sa o vada mai bine.

| drakudark explică (pentru Georg13):

I-am pus la nivelul televizorului si le-am le las colivia deschisa si stau doar pe un baton de fructe cu seminte. Fetita deja a inceput sa ciripeasca cate putin din cand in cand. Dar o sa ii pun si pe dulap si imi poti spune te rog daca noaptea fac galagie sau ma lasa sa dorm?

3 răspunsuri:
| Deni2003 a răspuns:

Buna, am si eu tot la fel o pereche de perusi, si cand ii cumparasem erau la fel ca ai tai, dar tot ce trebuie sa faci este sa le mai cumperi niste jucarii, cum ar fI : oglinda cu clopotei, scarita cu margele si oglinda si un leagan. Daca cumva o sa faca galagie poti pune o patura subtire pe colivie si s-a rezolovat.

| Debby23 a răspuns:

Buna. Pai, pentru inceput cred ca ar trebui sa le cumperi niste jucarii, cum ar fi :oglinda cu clopotei, scarita cu margele, leagan ...etc. Nu uita ca perusilor le plac galagia (.Si daca cumva nu te lasa sa dormi poti sa-I acoperi cu o patura subtire ) Dupa 1-2 saptamani de la achizitionarea lor poti sa le daI drumul prin casa pentru a nu fi prea singuratici ( staI linistit nu o sa se intample nimic )