| Valentina_Juganaru_2001 a întrebat:

Bună ziua. Am nevoie urgent de un sfat.
Acum 3 zile am cumpărat 2 iezi (mascul și femela). Au vârsta de 2 săptămâni. Iedița suge la biberon însă iedul refuză biberonul.
Am încercat să-l forțez atât cu biberonul cât și cu siringa, cu lapte de vacă dar și lapte praf, însă refuză să înghită și urla.
Iedul are energie și își face nevoile. Toată ziua ronțăie doar pietre.
Ce pot să-i mai fac? O avea vreo boală?

3 răspunsuri:
| SuNaM a răspuns:

Daca își face nevoile însemna că sunt șanse mari să fie înțărcat. Ciudat pentru că este cam micuț de înțărcare. Însemna că mănâncă iarba. Fi și tu cu ochii pe el sa vezi daca mănâncă iarba. Încearcă când îi mai dai cu biberonul să îl stropești pe gura și pe nas cu lapte. E posibil sa nu știe că ai lapte in biberon. Încercă să le dai la amândoi în același timp sa vadă ieduțul că și ieduța mănâncă. Dar prima data fii atent la ieduț sa nu mănânce iarba și de aia sa refuze biberonul.

| Valentina_Juganaru_2001 explică (pentru SuNaM):

Am încercat să-i dau iarbă și nutreț însă nu mănâncă. Am încercat și varianta să le dau în același timp la amândoi însă degeaba.

| SuNaM a răspuns:

Cel mai probabil ii este frica de biberon. Daca nu merge cu ce ți-am zis încearcă să îi schimbi biberonul. In cel mai rău caz, daca ești la tara sigur ai un tehnician veterinar să îl întrebi exact. Dar chiar daca mănâncă iarba, lucru care ți-am zis e ciudat tot ar trebui să mănânce încă lapte.