| angye a întrebat:

Am o problema delicata...sunt posesoarea a 2 motani: unul are 2 ani si jumatate iar celalalt 6 luni. Cel mare nu a intrat niciodata in calduri, nu a stropit in casa, nu a avut contact cu pisici.asa ca nu l-am castrat.
Cel mic e la noi de 4 luni, se inteleg bine, se joaca impreuna.Problema e ca de o zi incoace motanul cel mare inceput sa mi-l calareasca pe cel mic. Il urmareste peste tot, il apuca de gat si se urca pe el (doar mimeaza actul in sine), iar ala mic sta ca un babalau.
Am incercat sa-l dau jos, l-am stropit cu apa... dar zici ca e in transa.
S-a mai confruntat cineva cu asa comportament? Ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| Anca a răspuns:

Problema motanului cel mare sta in dominanta pe care vrea sa o exercite in fata celui mic. Fiind amandoi masculi, cel mare vrea sa se impuna.

Cea mai buna metoda este castrarea, altfel in scurt timp va incepe sa-ti si stropeasca prin casa, nu doar sa-l calareasca pe cel mic!

7 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Angye, tu citesti raspunsurile sau nu?

Stefan
| Stefan a răspuns:

Dupa parerea mea tu locuiesti cu animalutele la bloc, daca ai locui la casa, nu ar mai fi exista acest semn de intrebare. Pentru ca la curte au mai multa libertate si conditii mai bune de a avea contacte cu cu alti pisoi. Sfatul meu este sa le creiezi mai multa libertate de miscare in afara locuintei.

| Frau a răspuns:

rolling on the floor dupa cate zici motanul mic e femela iar cel mare barbatlaughing altfel nu-mi explic
ori cel mare simte nevoia daca nu are cu cine
daca sunt baaieti amn2 nu ii mai uda cu apa ca n-are cum sa faca pui sau asa cevalaughing

| Dreamin a răspuns:

Du-te la veterinar straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune intrebarea ta si pe Raspuns-Rapid, poate gasesti raspuns si mai castigi si 3 cartele vodafone cu 1000 de minute si 1000 sms uri! www.raspuns-rapid.info/concurs

| angye explică:

Sunt amandoi motani SIGUR. Am spus ca actul in sine nu se petrece, doar simuleaza. Stau la bloc, intr-adevar, iar mai multa libertate nu le pot da. Il stropesc cu apa atunci cand il pedepsesc.

| angye explică:

Anca, ce te face sa crezi ca nu le citesc?
Multumesc frumos pentru raspuns, ai dreptate cred ca e vorba de dominanta. Oricum, cred ca i-au trecut gargaunii fiindca aseara a fost linistit.