| Densia03 a întrebat:

Bună ziua, am un buldog în vârstă de 2 luni. I-am luat pleduri speciale pentru a face acolo, câteodată face dar de cele multe ori face lângă cel puțin treaba mare, face pe unde apuca. Nu știu ce să-i mai fac să facă pe pled. Am și mânjit pledul să miroasă, degeaba. Vă rog ajutați mă într-un fel dacă știți

Răspuns Câştigător
| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Salut! Invatarea si educarea puilor de caine necesita rabdare si consistenta. Din experienta iti spun ca el va invata de la sine instinctual sa faca doar afara, dar la maturitate, nu asa devreme (trebuie doar sa il scoti des afara). Daca vrei sa grabesti procesul, iata cateva sfaturi:
- stabileste o rutina = incearca sa il pui pe covorasul absorband imediat dupa ce a mancat sau a baut apa, sau atunci cand se trezeste. Trebuie sa-l urmaresc care-s momentele lui cand vrea sa faca pipi si sa le anticipezi un pic.
- foloseste recompense = imediat dupa ce a facut pipi pe pled, ofera-i o recompensa si lauda-l, mangaie-l. Cainii inteleg foarte bine tonalitatea vocii proprietarilor si simt cand te bucuri.
- foloseste comenzi permanent = tu ti le stabilesti. Exemplu: "Fa aici!" si ii arati pledul. "Nu e voie!" pe un ton ridicat si impunator.
- curatanie = sterge foarte bine in zonele in care a mai urinat, deoarece este posibil sa inceapa sa isi marcheze teritoriul sau pur si simplu simte ca a mai facut pipi acolo si asociaza locul cu toaleta. Ori speli cu solutii de curatare care sa nu ii dauneze lui, ori gasesti la farmacia veterinara solutii speciale ce elimina mirosurile de caine.
- limiteaza-i spatiul = nu-i da acces prin toata casa si tu ai pled-ul pe hol. De multe ori ii este greu sa alerge prin casa sa caute pledul. Asadar, ori pui mai multe pleduri sa ai in mai multe camere, ori ii limitezi accesul doar la 1 camera.
- ai rabdare si nu te enerva = asa e cu animalele, dar si cu copiii. Procesul de invatare difere de la un animal la altul, asadar unii pot sa invete in 1 luna, altii in 2 - 3 luni. Veti avea un prieten fidel toata viata, ofera-i respect si vei primi respect din partea lui, sunt mult mai inteligenti decat credem noi.

Ti-am atasat si link despre etapele de dezvoltare a cainilor, daca ai alte intrebari medicale imi poti scrie pe mail sau poti vizita website-ul nostru oricand.

https://www.veterinarladomiciliu.ro/etapele-dezvoltarii-puilor-de-caine/

| Densia03 explică (pentru medicveterinarbucuresti):

Am încercat face pipi rareori pe pled, i-am luat și litieră cu nisip! Face pipi în pat pe covor, oriunde! Și treaba mare la fel are 2 luni cățelușul! Pur și simplu ma terminat cu mirosul numai știu ce să fac

| Densia03 explică (pentru medicveterinarbucuresti):

Mulțumesc mult pentru răspuns!❤️

3 răspunsuri:
| Lupică27 a răspuns:

Cainele ca si copilul trebuie certat si atentionat, asta inseamna dresaj, comunicarea directa cu animalul, trebuie sa stie inca de mic cand a gresit si cand a facut bine. Cand era al meu pui il certam cand facea in casa si il laudam cand il scoteam si facea afara, poate ti se pare ca bat campii dar a dat roade destul de repede. Mai tarziu il invatasem sa mearga la pas, doar ii ziceam pas si venea langa piciorul meu si mergea o data cu mine, ma opream eu se oprea si el.
Daca ziceam ''ce-ai facut ma?'' stia ca a facut prostii si se pitea laughing