| marett16 a întrebat:

Care este cel mai bun caine de paza?

Răspuns Câştigător
| cornel2121 a răspuns:

Rottweiler
http://ro.wikipedia.org/wiki/Rottweiler

22 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Poate nu este cel mai bun caine de paza, dar este bun in multe alte sensuri: ciobanescul german. Este si mai sigur mai ales intr-o familie cu copii mici.

| ATHOS a răspuns:

Draga mea uita-te la mine! Sunt cel mai puternic cane de paza din lume! Si cel mai fidel. Ma numesc CIOBANESC CAUCAZIAN.
Stiu ca iti plac foarte mult.
Daca vrei sa stii mai multe despre mine cauta-ma la www.caucazian.ro

| mgtow a răspuns:

Pitbull sau pastorul nemtesc

| florynnaa a răspuns:

Nu stiu.cred ca rottweiler-ul sau pittbul, sau ciobanesccul.

| foxi a răspuns:

Cel dresat anume pentru asta!

| Alle15 a răspuns:

Caine lup fundita :d?

| Daisy_5316 a răspuns:

Eu am acasă un Rottweiler şi sunt extrem de mulţumită de el. E un câine perfect pentru postul de "câine de pază". Până şi la TV am văzut că aşa a fost declarat. E o bestie, îţi poate fi şi prieten dar şi duşman.

| luckyman_4740 a răspuns:

Cainele lup, mioriticul ciobanesc, labradorul sunt cei mai buni. Au simtul proprietatii.

| sandy a răspuns:

Dog german şi ciobănescul german.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rottweiler-ul

http://ro.wikipedia.org/wiki/Rottweiler

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciobanesc german este un caini super.

| bestintheworldnarcis a răspuns:

Pit bull da

| Zenithf a răspuns (pentru bestintheworldnarcis):

Pit-bull era numit mai demult "nany dog", pentru ca este foarte atasat si protectiv cu copiii. Dar multi "stapani" - nu stiu cum sa le zic, sa nu jignesc pe altii cu comparatia, i-au "antrenat" pentru lupte, si de acolo renumele prost.

| leona_3807 a răspuns:

Pitbull, amstaf, rottweiler, ciobanesc german(caine lup). etc. sper sa-ti foloseasca:X

| m_3358 a răspuns:

Ciobanesc german

e un caine deosebit. daca il cresti de mic se ataseaza de tine in plus are instinctul de a te proteja de cei pe care nu ii cunoastebig grin

| geani2001 a răspuns:

Din cate am aflat cel mai bun ar fi cane corso te asigur de asta

| flaviusuci a răspuns:

Parerea mea este ca Dobermanul este cel mai bun caine de paza din lume.este conceput pentru asa ceva...

| iceo a răspuns:

Buldogul

| Brediceanu_Carlos_1992 a răspuns:

Eu desigur spun :ciobanesc garman, doberman, rottwiler si posibil beagleul.sinccer pitbulu is musca stapanul va spun eu ascultatima!

| caucazian a răspuns:

Ceea ce trebuie clarificat este faptul că aceşti câini nu sunt ciobăneşti, ei nu sunt produşi prin intervenţia omului cu scopul de a controla turma.
Acestia sunt câini de ciobani care au o origine mult mai veche, având menirea de a apăra turma de predatori (inclusiv oameni), selecţia făcându-se natural şi fiind caracterizaţi printr: statură impozantă, agresivitate şi independenţă. Numele băştinaş este Volkodav (câinele lup), dar în Rusia este cunoscut sub diminutivul Ovcharka (câinele ciobanului).
Sunt caini puternic motivati, potriviti pentru paza, foarte agresivi cu persoanele necunoscute. Isi apara cu desavarsire stapanul, gospodaria, familia si nu cunoaste frica. Daca va doriti un caine de paza bun Ciobanescul Caucazian este alegerea perfecta atat timp cat dispuneti de cunostintele si conditiile necesare pentru a-l creste si educa.
In perioada interbelica dar si in timpul celui de-al doilea razboi mondial cainele ciobanesc de caucaz a fost instruit cu succes sa sustina sarcini precum apararea si patrularea frontierelor, fiind detasat alaturi de trupe militare la posturile de santinela rusesti, a depozitelor militare, investigari in servicii medicale.
In timpul celui de-al doilea razboi mondial acesti caini au ajutat la neutralizarea a peste 4 milioane de bombe si mine, au fost instruiti si folositi cu succes impotriva fortelor motorizate imobilizand mai mult de 300 de unitati dar si pentru transportul proviziilor si al ranitilor salvand aproximativ 700 de mii de soldati.
Au fost folositi cu succes si pentru paza si protectia detinutilor, prizonierilor, refugiatilor, pentru cautarea si prinderea fugarilor.
Fiti siguri nici un alt caine nu v-ar putea apara mai bine decit un ciobanesc caucazian!