Întrebare recomandată | bugara a întrebat:

Cat costa o operatie de displazie de sold la un rottweiler de 8 luni?

Răspuns Câştigător
| karsivan a răspuns:

Triosteotomie? Proteza de sold? (citeva mii de euro )sau rezectia de cap femural?(500-1000lei in functie de cabinet.)

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este în funcție de cabinetul veterinar, să nu uităm că el este în sistem privat, nu de stat!
Pa, pa.

| bugara explică (pentru Legiuitoarea):

Deci,in jur de?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru bugara):

Bună din nou.
În jur de câteva sute de lei!
Pa, pa.

| cainirasapura a răspuns (pentru bugara):

Cel mai mic pret pentru un sold (daca ambele sunt afectate atunci pretul este dublu) costa in jur de 1500 ron.Preturile difera de la un cabinet la altul. cu ce grad a fost diagnosticat? Exista suplimente foarte bune pentru articulatii in cazul in care a fost diagnosticat cu un grad de displazie usoara ex: glyco flex 3(1 si 2 sunt mai slabe).

| LeMousiqe a răspuns:

Buna!
Sa sti ca e in functie de cabinet, dar ca sa iti raspund la o intrebare "calumea" sub 10 milioane poate chiar si 10.Vezi tu!
Pa, pa! Te pup!

| karsivan a răspuns:

Triosteotomie? Proteza de sold? (citeva mii de euro )sau rezectia de cap femural?(500-1000lei in functie de cab.)

| Mersin a răspuns:

O lista prezumtiva a celor mai afectate rase de aceasta boala din Romania:
1. Ciobanescul German
1. Rottwaillerul
3. Labradorul
4. Golden Retrieverul
Din pacate in Romania la aceste rase nu se face examenul de displazie deloc.Atunci cand se face totusi, el se face nu de catre clinicile de ortopedie din cadrul facultatilor de medicina veterinara si in prezenta unor medici specializati in chirurgie osoasa, radiologie si anatomie ci de diverse cabinete particulare care nu sunt specializate in astfel de probeleme. In plus cel mai fecvent se fac total incorect radiografiile cainilor incepand cu pozitionarea lor pe masa radiologica si terminand cu zonele de analiza.
Pretul variaza 500-1000E.

| cainirasapura a răspuns (pentru Mersin):

Din FERICIRE exista canise/crescatori afiliati la Asociatia Chinologica Romana care CHIAR isi testeaza REPRODUCATORII(reproduc numai caini testati!

http://www.hutweide.ro/ www.pavora.ro etc.(ciobanesc german) http://www.onul-rottweilers.com (rottweiler) http://www.clearpassion.ro/ (labrador, golden) etc. Sunt zeci de canise foarte bune in Romania (am dat numai cateva exemple).Din pacate displazia afecteaza cu precadere cainii de talie mare si foarte mare.Un pui chiar daca provine din parinti TESTATI poate fi afectat de aceasta afectiune.S-a demonstrat stiintific ca displazia poate fi si dobandita, nu numai mostenita. http://www.dobermann-club.ro/html/articol06.html Sansele ca un pui care provine din parinti testati sa dezvolte aceasta afectiune sunt mult mai mici decat un pui care provine din parinti netestati.Gradele de displazie sunt de mai multe tipuri.(A, B, C, D, E) Cel mai mic pret pentru un sold (daca ambele sunt afectate atunci pretul este dublu) costa in jur de 1500 ron.Preturile difera de la un cabinet la altul.