| KatherineH a întrebat:

Catelul meu tot mananca iarba de 4 zile. Il duc la plimbare si sta minim 10 minute sa manance iarba de langa casa. Problema este ca nu e cainele meu propriu zis, ci al unei rude. Eu il plimb pentru ca ruda respectiva nu e in stare, dar eu nu stiu ce mananca catelul. Care poate sa fie cauza, de ce mananca atata iarba?

Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Acest comportament aparent bizar îi ajută pe câini să-şi „cureţe" sistemul digestiv. La fel ca oamenii, cățeii pot suferi numeroase probleme gastrointestinale precum probleme la stomac, greaţă, balonări şi afecţiuni provocate de microbi.
Acest fenomen se întâmplă când au probleme cu digestia și că nu este bine să îți lași animalul să consume iarbă deoarece provoacă iritări gastrice care, în cele din urmă, îl fac pe câine să verse.

| DaniTDCI a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Cam asta e si scopul ierbii asupra cainilor, mananca iarba ca sa dea afara

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Câinele meu mănâncă iarba de vreo 10 ani laughing
Și nu numai el, am văzut o grămada.
Se spune ca mănâncă pentru ca ii doare capul, nu știu cât de adevărat e, dar cred ca ii face sa se simtă mai bine.

| ziftode a răspuns:

Poate e vegan, stiu niste "puradei" vegani de pe aici care ar face sarbatoare nationala daca ar fi reala afirmatia rolling on the floor

acum lasand gluma la o parte, la pisici am auzit, si stiu ca o fac pentru ce a zis Mihai23Nicu23, insa cred deloc ca e normal 4 zile la rand, asa ca nu ar strica sa il duci la un veterinar.

| AnielAn a răspuns:

Pentru ei este un instinct sa manance iarba pentru ca ii ajuta la durerile de burta si le curata stomacul. Pentru ei este un medicament, poti lasa cainele sa mamance insa daca vezi ca mananca prea mult nu il lasa, lasa-l sa isi ia o cantitate mai mica sau plimba-l in locuri fara iarba