| AvalohAlyn a întrebat:

Catelul vostru e atasat de voi? Cum fac un catelus sa se ataseze de mine mult? Cum trebuie sa ma comport ca sa ii castig increderea?

Răspuns Câştigător
| Yukki a răspuns:

Buna! Da catelul meu este foarte atasat de mine, de multe ori atasamentul asta se face fara sa iti dai seama. Cainii si pisicile se "hranesc" cu sentimentele oamenilor.Trebuie sa le acorzi atentie sa le arati ca ii iubesti.Sa te joci cu el, sa nu il bati( pentru ca asta il face sa se departeze si chiar sa te muste la un moment dat, pentru ca isi pierde increderea in tine, chiar daca cainii sunt fideli omului.) In caz ca face nazbatii doar il ceti si faci cu palma ca la bataie, dar nu dai in el. De obicei ei sunt pusi doar pe joaca. Joaca-te de cate ori ai ocazia la inceput pentru ai castiga tandretea si ai grija sa nu ii lipseasca mancarea sau apa.Incepe sa ul hranesti din mana cand vei ca sa mai atasat de tine, astfel ii demonstrezi ca si tu ai incredere in el.De obicei cainii se ataseaza foarte repede de stapan. Ii ia vreo 3-5 zile sa se acomodeza si vreo saptamana sau 2 sa se ataseze.

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt atașați cei de la bloc, nu am personal.
Trebuie să-i dai să mănânce, să te joci cu el, să-l cerți când greșeste (nu să-l bați, exclus), etc.
Pa, pa.

| Pufarinee a răspuns:

Buna!
Ca sa iti faci catelusul sa fie atasat de tine trebuie sa te comporti fumos cu el,sa il scoti afara, sa il hranesti, sa te joci cu el, sa il lasi sa te linga pe fata pentru ca asta inseamna afectiune si asa el se convinge ca il iubesti, il maingai pe burtica si pe cap(unde ii place lui)etc.
Baftaa

| Konata a răspuns:

Buna!
Eu sunt foarte atasata de cataua mea si i-am castigat increderea prin ai arata ca o iubesc si ca o repect asa cu e. Trebuie sa-i dedici timp si atentie ca sa inteleaga ca o iubesti. Nu trebuie sa o bati insa trebuie sa o certi cand face ceva ce nu trebuie sa sa invete ca totusi nu afce ce vrea ea. trebuie sa o lauzi cand face ceva bun si sa-i dai ceva in schimb cand te multumeste cu ceva. Nu trebuie sa tipi la ea si sa o necajejsti cand nu are chef de joaca( dar pricum cainii au mereu chef de joaca tongue ). Insa eu stiu un lucru: toti cainii sunt fideli stapanului si stiu cateva persoane care nu prea isi ocupa timpuo cu ei si totusi acele animale, chiar daca sunt animale sunt fidele stapanului\stapanei. Important este s-l iubesti cu adevarat, asta conteaza cel mai mult si sa fii in stare sa faci orice ca sa-l vezi fericit!

| YoBuDy a răspuns:

Logic si normal, ca un catel sa se ataseze de tine, trebuie sa ai grija de el, sa-l ingrijesti sa-l speli, sa-i dai de mancare, sa te joci cu el, intr-un cuvant sa ai grija de el... Fii sigura ca animalul simte acest lucru si iti va raspunde la fel. (reciproc tu ai grija de el, si el va avea grija de tine, si va fi langa tine).

Sper ca te-am ajutat!

| PisicutzaCenusie a răspuns:

Incearca sa te joci cu el, sa-l mangai, sal alinti

| PiTbuLuL a răspuns:

Eu am 2 un pitbul si un rotwailler si ii iubesc foarte mult si ei tin la mine pentru ca nu mananca de la altcineva numai cand vin acasa atunci mananca numai in mine au incredere.Eu le-am castigat increderea prin simplul fapt ca m-am jucat cu ei eu le dadeam tot timpul de mancare in fiecare zi merg sa ma plimb cu ne jucam acum ca ii iarna cu zapada fugim prin zapada.E usor sa-i castigi increderea trebuie doar sa te ocupi de el si el o sa simta ca ti la el.

| MrAnonymus a răspuns:

Petrece mai mult timp cu el, mangaiel, joacate cu el si vorbestei pe un ton calm si el se va atasa rapid de tine. Funda?

| Scremer a răspuns:

Joaca-te cat mai mult poti cu el si mai dai din cand in cand ceva bun de mancat cei place lui

| Andreea304 a răspuns:

Pai trebuie sa fii foarte balnd cu el.Mai intai trebuie sa-i dai de mancare ca sa vada ca nu ii faci rau. Poti sa vorbesti cu el, cea ce la inceput mi s-a parut o prostie, dar dupa a dat rezultate.Trebuie sa-l resfeti un pic mai mult la inceput.

| marmotavorbareatza a răspuns:

Comporta-te frumos cu el. joacate cu el. bafta!

| ShadowWolf a răspuns:

happy Buna intrebare. Te sfatuiesc sa ii dai mereu doar tu de mancare, sa-l plimbi doar tu, sa te culci cu el. Sa-ti faci in fiecare zi timp pentru el pentru a-i castiga increderea.