| 393Dan a întrebat:

Ce animal de companie credeti ca e cel mai potrivit pentru copii?

Răspuns Câştigător
| ShaOfHatred a răspuns:

Eu consider ca un catel ar fi cel mai bun animal pentru un copilas.Il iei de cand e mic si creste o data cu copilul si o sa devina inseparabili. Husky, labrador sunt rase foarte bune mai ales ca sunt foarte bune cu copiii, dar si rase de genul unui boxer sunt bune(plus ca nu au mult par).

| ciordel a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Plus ca iti poate apara copilul la primejdie

| ShaOfHatred a răspuns (pentru ciordel):

Adevarat

| ShaOfHatred a răspuns (pentru ciordel):

Mersi pentru fundita

32 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de varsta si inteligenta copilului.
Pana la varsta de 5 ani NU recomand nici un animal, deoarece copilul nu-l poate deosebi de o jucarie sau alt obiect.
Dupa ce a umblat deja mai mult de un an in comunitatea altor copii (gradinita), i se poate da aces la animale mai putin pretentioase la lovire, strangere ocazionala, dar care sa fie ingrijite de adulti.
La varsta scolara se va obisnui cu orarul la invatat si cu orarul intretinerii animalului (dat de mancare, plimbare, etc), insa prima data in compania parintilor sau bunicilor (persoane apropiate) care sa le introduca incet in tema, cu ce se alege sa raspunda de animal.
Cu trecerea varstei, copilul se va invata si isi va alege animalul care-i place (sau nu).

Cu cca. doua decenii inainte a fost foarte popular jocul "Tamagochi", unde copilul invata excelent ce inseamna sa aiba grija de un animalut. Pacat ca nu prea se mai fac.

Răspuns utilizator avertizat
| cristimihailov a răspuns:

Cartea prietene. Cartea.

| cristimihailov a răspuns:

Nu cere de mancare, nu se rahateste. trebuie sa o ciufulesti din cand in cand. Deci cartea.

| BogdanDavidZ a răspuns (pentru cristimihailov):

Serios acum, de ce raspunzi aiurea? Nu va inteleg, raspundeti fara nici un sens. Ce a intrebat el\ea ce ii raspunzi tu

| 393Dan explică (pentru BogdanDavidZ):

Las' ca merge, nu-i nimic strasnic =P

| cristimihailov a răspuns (pentru BogdanDavidZ):

Si cine ai fii tu sa judeci?

| untu a răspuns:

Un catel de rasa BICHON MALTEZ e cel mai potrivit animal de companie atat pentru casa, cat si pentru apartament!

| Clorox a răspuns:

O pisica!

| GoldenZenith a răspuns:

Pisica, tigru, puma. D-astea.

| 393Dan explică (pentru GoldenZenith):

X) Poate doar pui de tigru si puma

| xerxes1 a răspuns:

Macar unul dintre parinti sau un bunic.

| Superior a răspuns:

Un animal mare care sa nu fie omorat de copil accidental (gen copilul ia un hamster in brate,il scapa si aproape ca moare saracul), dar in acelasi timp loial, prietenos, inteligent (sa stie cine e inamic si nu). Ca atare, as alege un Husky.

| deeeaqq a răspuns:

Peşte, dar să îi spui că nu este de mâncat.
Sau pisică. :3

| 393Dan explică (pentru deeeaqq):

Sau sa-i arunce bucati de carne si paine in acvariu xD

| BlackRose03 a răspuns:

Pentru un copil pisica...e mai usor de ingrijit si intretinut.

| 393Dan explică (pentru BlackRose03):

Dar pisica musca si zgarie. Poate ar merge la copii putin mai mari,

| BlackRose03 a răspuns (pentru 393Dan):

Cainele trebuie plimbat zilnic, cainii necesita mult mai multa atentie decat o pisica, cainii au nevoie de mai multa hrana decat o pisica. Conform legii, mizeria lasata de caini trebuie obligatoriu culeasă de stapanul cainelui cu o punguta si pusa la gunoi.Cainii trebuie spalati pe labe dupa o plimbare, latra, trebuie pieptanati periodic deoarece blana li se incalceste si spalati.
Si cainele musca... Fara sa fie dresat poate avea un comportament violent, chiar si fata de stapan.
Pisica zgarie, dar e mai potrivita pentru un copil.
Dar depinde si de rasa.
E parerea mea.
Dintre caine si pisica aleg pisica ca animal de companie pentru un copil.
Sau pestii. Sau un hamster.

| 393Dan explică (pentru BlackRose03):

Da cainele are nevoie de mult mai multa ingrijire si responsabilitate, insa eu as alege cainele pentru ca am incredere in ei. Dar oricum poate nici caine n-as lua unui copil mic. Cred si eu ca pestii si hamsterii sunt mai siguri.

Răspuns utilizator avertizat
| Kogaion a răspuns:

Labrador, foarte iubitor, inteligent si marele avantaj, nu ii cade parul!

| 393Dan explică (pentru Kogaion):

Nu-i cade parul? Oho, n-am stiut

| emayperritos a răspuns:

Caine. tiasi recomanda golden ritriver

| Alll3x a răspuns:

Un caine sau o pisica ]

| Marieta_Roxana_2000 a răspuns:

Depinde de gustul fiecaruia.

| Pusycat a răspuns:

Pentru copii cel mai potrivit animal ar fi un caine Golden Ritrever.Este un caine pentru familie

| AntoniaRules a răspuns (pentru Pusycat):

Eu am doi Golden Retrieveri(o femela de 5 ani si un mascul de 2 luni).
Sunt cei mai inteligenti si loiali caini!

| MIndytza a răspuns:

O pisicuta

| Unicornn567 a răspuns:

Cel mai potrivit ar fi un caine happy