| 12345Anonim a întrebat:

Ce credeti despre eutanasierea cainilor fara stapan?

27 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Sunt in strada parasiti, batuti, infometati, salbaticiti! Din vina cui?
Am cerut stapanilor sa aprobe eutanasierea! Au aprobat-o!
E bine, se va elibera strada pentru oamenii care raman fara loc de munca, casa, familii! Le vom lua locul: parasiti, bolnavi, infometati, salbaticiti!
Vom cere eutanasierea! Exista precedent:http://www.sursadestiri.ro/......38160.html
O vor aproba!

| wolder a răspuns:

Sunt TOTAL de acord. Au murit prea multi oameni din cauza acestor animale, multi au fost raniti si facuti sa sufere.
Chiar nu ma intereseaza suferinta cainilor, pana la urma eutanasiere inseamna moarte fara durere asa ca nu are de ce sa ne fie mila.
Trebuie sa ne fie mila de saracii copilasi de doar cativa ani care mor nevinovati din vina javrelor, saracii parintii care sufera si plang dupa ingerasii lor.

Sunt o iubitoare de animale, am 3 pisici si un caine, dar totusi iti e frica sa mergi noaptea pe strada din vina cainilor maidanezi, deci alta solutie nu exista.
Abia astept eutanasierea tuturor cainilor din Romania.

| xFluing a răspuns:

Este ceva ce trebuie facut. Cainii trebuie luati de hinghieri, iar dupa 2 saptamani in care nu au fost revendicati cainii capturati, trebuie eutanasiati. Lumea ar spune ca asa ceva e crud. Dar ce ar fi mai crud: Sa ii lasam sa moara lent si in suferinta (pe strada, din cauza bolilor) sau sa moara repede si fara durere (eutanasiere). Eutanasierea este pur si simplu ceva ce are loc rapid printr-un fel de vacin. Nu inseamna nicidecum strangularea animalului.

| LivingLouder a răspuns:

Cainii nu au nicio vina, nu ar trebui omorati.

| lalaballet a răspuns:

Nu pot spune ca sunt de acord dar e mai sigur asa

| Cipri99 a răspuns:

De fapt ii lasa 10 zile in adapost nu ii ia nimeni ii omoara si daca ii ia cineva tot le da drumu ca nu au bani si tot asa.

| Andrei_Manescu_1992 a răspuns (pentru Cipri99):

De ce naibi sa iei o potaie daca n-ai bani sa-i dai sa manance?

| Cipri99 a răspuns (pentru Andrei_Manescu_1992):

Tot asta am zis si eu

| KoNeTi a răspuns:

Nu mi se pare o idee buna DELOC. Deci cainii la foame actioneaza la fel ca omul. Voua vi se pare normal sa iesiti cu frica din case? Daca da, sa aducem hiene, lei pe strada sa iesi cu pusca de vanatoare... Acesti caini trebuiesc dusi la adaposturi pana cand cineva iubitor de animale o sa adopte aceste fiinte.

| Andrei_Manescu_1992 a răspuns (pentru KoNeTi):

Hombre, sunt tinuti in adapost 14 zile lucratoare (o saptamana are 5 zile lucratoare, deci 3 saptamani).

Gandeste-te ca n-au loc toti cainii. luna asta se aduc 500 luna viitoare alti 500...
daca intr-o luna nu-i ia nimeni cat ai vrea sa-i tina acolo?
Donati voi centrelor pentru mancare si intretinere + salarii pentru personal la cateva ZECI DE MII de caini?

Toata lumea sare cu gura de adaporturi...
puii mei sunt zeci de mii de caini... parca 60 sau 70 mii numa` in Bucuresti.
Iti trebuie adaposturi kilometrice, nici sa vrei si n-ai unde sa-l contruiesti.
Plus ca ar exploda costurile de intretinere si hrana.
Ar fi de ordinul sutelor de mii de euro lunar.
Ca sa ce?
Ca sa tinem niste caini ce nu ii vrea nimeni acasa pana mor?
Cum s-a mai zis, eutanasierea nu inseamna decapitare, ci o injectie, si intr-o ora i se face usor-usor somn, adoarme si atunci s-a dus... nu se chinuie.

| Grigore666 a răspuns:

O idee forte buna dar mai bine ar fi sa îi amendează pe aia care las câini pe strada.

| xFluing a răspuns (pentru Grigore666):

Daca nu are stapan, cui sa ii dea amenda, genius!

| Grigore666 a răspuns (pentru xFluing):

Se fac adăposturi pentru câini aia am văzut la știri și ala care îl cumpară dacă îndrăzneşte să lasă pe stradă primește o amendă destul de mare.

| xFluing a răspuns (pentru Grigore666):

Adaposturi care au lasat cainii sa fie ingropati in zapada iarna trecuta...

| Grigore666 a răspuns (pentru xFluing):

Romania e țara cu cea mai proastă economie din europa așa ca ce sa te mai aștepți de la o țară cum e Romania; genius!

| xFluing a răspuns (pentru Grigore666):

Daca nu e asa de mult de asteptat, de ce ai venit tu cu ideea de adapost? Mmm?

| Grigore666 a răspuns (pentru xFluing):

Pur și simplu o zis la știri.

| xFluing a răspuns (pentru Grigore666):

Pffft! Te bazezi pe media...

| Grigore666 a răspuns (pentru xFluing):

Nu; ma bazez pe cazuri de oameni făcuți bucăți de câini.Ție ți-ar place?

| xFluing a răspuns (pentru Grigore666):

Deci de aceea trebuie sa li se ofere un adapost detinut de oameni care pot avea grija de ei.

| Grigore666 a răspuns (pentru xFluing):

Nu de aceea trebuie eutanasiati.O sa îți dau un sait ca să ce se va întâmpla cu câini vagabonzi și cu iubitori de javre. http://jurnalul.ro/......51270.html

| xFluing a răspuns (pentru Grigore666):

Mi se pare foarte corect. Exact ce am spus si eu, desi ar fi bine sa li se ofere un adapost ca lumea in acele 14 zile da nu poti sa le ai pe toate. Suntem in Romania pana la urma. Si mai mult, fiind in Romania fii sigur ca nu se va pune in aplicare legea asta...

| Grigore666 a răspuns (pentru xFluing):

Da fiind în Romania tot ce spun aia de la politică trebuie luat ca atare.

| deny2013 a răspuns:

Nu sunt de acord... Cei bolnavi si cei agresivi ar trebui eutanasiati.

| LissLiss a răspuns:

Nu sunt de acord. Mie sincer imi pare foarte rau pentru baietelul acela, nu stiu de ce i-a fost sortit sa moara asa. Insa moare un singur copil asa si acuma gata hai sa omoram toti cainii? Sa fim seriosi, mor cateva sute de copii in fiecare an ucisi de parinti, rapiti pentru trafic si alte cele. Iar daca D-zeu chiar va ingadui sa mai moara vreo persoana in felul acesta, sunt sigura ca tot se va mai gasi un caine ratacit pe strada care sa faca asta. Recunosc ca unii caini de pe strada sunt cam enervanti insa e vorba de mila aici, nu putem face asta! Cunosc persoane care au cate-un caine de pe strada caruia ii este ca si gazda, in fiecare zi catelul vine la bloc, i se da apa si mancare si i se ofera afectiune. Mi-ar parea rau sa stiu ca o groaza de oameni isi pierd astfel cainii pe care i-au indragit atata.

| tinutza1122 a răspuns:

Buna 12345Anonim! Eu cred ca ar fi corect sa ii eutanasieze doar pe cei agresivi pe ceilalti sa ii castreze si sa-i dea spre adoptie dar daca tot nu-i ia nimeni sa ii duca la un centru de adoptie pentru caini cuplobeme ca se accepta si caini fara probleme si au sanse mai mari de a fi adoptati.

| Andrei_Manescu_1992 a răspuns:

Ce parere aveti de uciderea porcilor de craciun, a mielilor de pasti, a pasarilor si vacilor in tot timpul anului ca sa ne satisfacem noi nevoile carnivore?

Daca tot sunteti asa iubitori de animale, fiti pana la capat, nu doar cu niste caini care isi au locul pe strazile noastre europene (cica).