| Sala a întrebat:

Ce mancare uscata (bobite) e cea mai buna pentru pisici?

Răspuns Câştigător
| BJK1903 a răspuns:

Whiskas e cea mai buna mancare pentru pisici. Eu Whiskas cu pui ii dau la pisica mea si mananca in prostie laughing Cu pui e mai buna decat cu ton. Sper ca te am ajutat

| anonim_4396 a răspuns (pentru BJK1903):

Pisicutele n-ar cumpara whiskas. O mananca din aceleasi motive pentru care mancam noi fastfood, gust si cam atat. laughing

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai buna e cea mai scumpa si ajunge si la 100 lei kg. :)) Eu ii dau la al meu, de cand a avut probleme cu ficatul si diabetul, equlibrio. Costa 16-17 lei kg, e oarecum apropiata de whiskas ca pret dar calitatea e de departe alta.

Inainte ii dadeam si eu whiskas pana am ajuns la medic si am inceput sa ma documentez de cat de proasta e mancarea asta facuta din pielite, gheare si alte resturi scarboase.

Cereale, carne și produse de origine animală (inclusiv 4% pui în granule maro deschis, de 4% ficat sus umplere carne Krokiecik), uleiuri și grăsimi (inclusiv ulei de 0, 25% de pește, ulei de floarea soarelui 0, 1%), extracte de proteine ​​vegetale, produse de origine vegetală, minerale (inclusiv 0, 2% polifosfat de sodiu), legume (4% granule morcov portocalii, 4% mazăre granule verzi).

Iar asta contine equlibrio de pui :
Carne de pui dezosata, carne de peste, orez, porumb galben macinat, gluten din faina de porumb, drojdie de bere uscata, ficat de pasare, seminte de in macinate, grasime de pasare (conservata cu mix de tocoferoli si ulei de rozmarin), ulei de peste, pulpa de sfecla, inulina, fosfat dicalcic, clorura de colina, metionina Dl, acid fosforic, clorura de potasiu, extract de yucca, hexametafosfat de sodiu, premix de vitamine, premix de minerale.

Proteina cruda (min) 33.00%
Grasime (min) 18.00%
Fibre (max) 3.00%
Umiditate (max) 10.00%
Cenusa (max) 7.00%
Calciu (max) 1.10%
Fosfor (min) 0.90%
Acid linolenic 0.25%
Acid linoleic 1.25%
Hexametafosfat de sodiu 0.30%
Inulina 0. 55%
Magnesiu (mín.) 0, 09%
Taurina (mín.) 0, 18%
DL-metionina (mín.) 0, 57%.

http://ehrana.ro/equilibrio-pisici/886-equilibrio-cat-adult-7kg.html

| BJK1903 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu chiar crezi ca si mancarea aia de 100-500 lei e buna? laughing In ziua de azi nici fructele/legumele nu mai sunt bune, dar mancarea la pisici laughing)... Si eu pot sa scriu ca are 5000 de fibre, grasimi, etc. Dar niciodata nu se respecta. Alea sunt puse acolo ca sa vada cumparatorul si sa prinda momeala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BJK1903):

Nu mai zice de fructe si legume ca mi-e sila rolling on the floor). Am mancat zilele trecute o banana si avea gust pur de dovleac rolling on the floor).

Nu cred ca lista aia de ingrediente e pusa de pomana. Altfel de ce ar mai scrie astia de la whiskas ca pun derivate de produse animale? laughing

Eu i-am dat whiskas umeda si in timpul ala ii faceam analize la glicemie zilnic, i-a crescut glicemia instant. laughing Nu i-as mai da porcaria aia nici daca as primi moca.

| BJK1903 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ii dau de 1 an si nu are probleme. laughing Am dus-o si la doctor si e sanatoasa tun laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BJK1903):

Oi fi nimerit eu motan sclifosit cu toate bolile in fund. laughing

| BJK1903 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing)) Totul e posibillaughing

| Ilovepets4ever a răspuns:

Whiskas este chiar ce-a mai proastă mâncare de pisici, dacă vrei o mâncare cu adevărat bună îți recomand Hill's, este destul de scumpă intratevar dar este mâncare sp(adică superpremium) dar dacă nu iti dorești sa dai mai mult de 5 lei pe mâncărica pisicii tale poți rămâne la whiskas