| z0rel a întrebat:

Ce pot sa fac? am un boxer (are aproape un an) si latra doar la persoanele care nu le a vazut nici odata. ieri a trecut un om pe care la mai vazut prin curte de cateva ori,(dar nu a trecut aproape de el pe) si ieri a trecut foarte aproape langa cusca lui si oa spus numele de 2-3 ori si nici macar nu a latrat.La oamenii pe care nu ii cunoaste e in stare sa rupa lantul.ce pot sa fac sa fie rau cu toti inafara de mine. FUNDA!

6 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
E un puiut, inca nu are instictul de isi apara casa, o sa vezi ca dupa 1 an, 1 an jumate, cand devine adult, atunci o sa latre si o sa isi ia in serios "meseria"
Nu ai ce sa ii faci, lasa-l sa se maturizez in ritmul sau. Deocamdata cauta doar joaca si nu intelege conceptul de pasa.

| frostxtq a răspuns:

De ce ai vrea sa fie rau cu toti in afara de tine? E o prostie. Bucura-te ca latra doar la necunoscuti. La persoanele care vin pe la tine e bine sa nu latre si sa fie un caine normal (cum este de fapt).
Oricum, daca o sa fii vreodata in pericol, o sa simta si iti garantez ca prieten sau nu, va sari sa te apere.

| Nonameagain a răspuns:

Dresaj.
Dar, sa stii ca un ciine simte bine cine este bun si cine este rau. Stiu un ciine care este rau chiar cu vecinii pe care ii vede de 5-6 ori pe zi.

| Ademira a răspuns:

Nu ai scris ce varsta are cainele.

| z0rel explică:

Are 11 luni dar am spus ca are aproape un an

| Ademira a răspuns (pentru z0rel):

Scuze, nu am vazut. Du-l la dresaj sau mai asteapta. El inca nu e adult, vrea sa se joace. Dar de ce vrei sa fie rau? Cainii in general simt daca persoana care intra in casa are intentii rele. Daca il scoti la plimbare si musca pe cineva? Daca nu il scoti atunci e cam grav.