| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac sa nu mai manance Iepuroaica puii?

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

In primul rand iepuroaica se ghideaza dupa instinctul de supravietuire si conservare,astfel isi mananca placenta,ca sa nu ramana urme de miros care sa puna in pericol puisorii din cuib,apoi din poful propriu face un strat ce-i acopera si astfel puisorii sunt protejati termic si olfactiv. Daca se intampla sa-si manance proprii pui, poate fi din mai multe cauze, prima fiind lipsa apei (de baut)de imediat dupa fatare, apoi daca crezi necesar sa vizitezi cuibul sa nu atingi puful nici puisorii direct cu mana(vei transmite mirosul propriu)si iepuroaica va crede ca, cuibul este compromis si drept reactie poate sa-si manance puii.Se mai poate intampla daca vine in contact cu un mascul, imediat dupa fatare, se intampla mai rar si doar din neglijenta stapanului. Sper ca aceste sfaturi sa te ajute. Succes

7 răspunsuri:
| JammyBrooks a răspuns:

Pai....nu ii atinge! nu umbla in cuib! nu face zgomot in preajma custii.A cata fatare o are iepuroaica? ce varsta are?

| xBya a răspuns:

Lol, cum sa`si manance o iepuroaica puii? In primul rand iepurii nu`s carnivori si`n aldoilea rand poate n`o hranesti destul.

| alex0110 a răspuns:

II supraveghezi pana cand naste si apoi ii pui separat.

| SoundWaveR a răspuns:

Auzi, incerca sa o supraveghezi cand fata si cum a fatat ai indepartezi pui intr-o alta cusca. Sper ca ti-am fost de ajutor

| PrOsKiLL a răspuns:

Pai ii omoara dupa ce ii fata

| Seniorita21 a răspuns:

Ii mananca?! Glumesti?! Ii dai de mancare?

| Rascol_Alexandru_1999 a răspuns:

Stai puțin dacă îi separ de mama nu mor de foame. Ei cum dracu se hrănesc. Despre iepuri vorbim.