| andrei234groza a întrebat:

Ce stiti despre testoase?(comportament,îngrijire, etc.) Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| SarahSa a răspuns:

Pai, in primul rand trebuie sa aiba un acvariu destul de mare. pentru o singura broscuta ar ajunge 30cm X 30cm. La inceput vor fi timide dar dupa un timp se acomodeaza si vor manca si in prezenta ta. Nu te astepta cum ajungi acasa cu ele sa le dai de mancare pentru ca nu vor manca. Daca sunt mici le poti da mancare dimineata si seara. Pentru ingrijire ai nevoie de o galeata mai mica care sa fie doar a lor. nu o utiliza la altceva. In fiecare week-end curata-le acvariul dar nu il spala cu sapun. cu apa ajunge. Il speli in fiecare week-end doar daca au apa cat sa dea peste carapace. Daca se intampla sa ai si filtru si sa vie mai multa apa, mai rar (la 2-3 sapt). Si nu uita sa le pui o piatra sau o piatra care pluteste ca sa iasa si pe uscat! le poti lasa sa se plimbe si prin casal, dar ai grija, sunt rapide. De la un pet-shop cumpara-le un bloc de calciu(de obicei in forma de broscuta) ca sa nu li se inmoaie carapacea. Sper ca ti-am fost de ajutor happy happy

1 răspuns: