| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca pisica mea e bolnava psihic. Acum o luna a fatat pisica unei vecine si a venit cu un pui la noi. Acum cateva zile mi-a fatat si mie pisica si au locurile destul de apropiate una de alta. Chestia e ca pisica mea ii fura puiul! Si aia sta, ca toanta, si dupa o ora vine si il muta inapoi la locul lui. Pisica mea il fura iar! Si ea il ia. Si tot asa. De cateva zile. A mea e foarte agitata. Am incercat sa le mut, sau s-o trimit pe vecina la plimbare. Degeaba. Sunt incapatanate, nu vor sa-si mute locul. Azi vecina si-a furat puiu inapoi si dupa 5 minute a mai furat unu, bonus. A mea si i-a luat inapoi si acum desi e plecata vecina se duce din ora in ora si verifica agitata locul, sa vada daca e vreun pui acolo. Nu mi-am vazut niciodata pisica atat de agitata. Zici ca-i obsedata cand e in misiune. Ce naiba sa-i fac sa se calmeze? Pisicile nu se sasaie, sunt BFF. Vecina vine trista si se uita la pui si ataca miseleste cand e plecata a mea. Ce e in capul lor? Mi-e mila de amandoua si nu stiu ce sa le fac laughing))))

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Izoleaza-ti pisica si puii ---muta cuibul pisicii din exteriorul locuintei in interiorul acesteia, intr-un loc putin circulat si linistit. Pune-i o litiera cu nisip, hrana si apa. Tine-o izolata pana ce pisica isi va intarca puii.

| ColorPage a răspuns:

Ambele pisici sunt mame si isi apara puii.
Vad ca pisica vecinei e mai desteapta. A avut rabdare cu a ta. Dar cand nu s-a mai putut, a furat doi pui, stiind ca a ta isi va lua puiul inapoi, si-i va lasa puiul sau. Logica si psihologie! Fara scoala. Acum a ta isi pazeste puiul si nu-i mai trebuie altul. A primit o lectie buna. laughing Lasa-le in pace. Daca insa se ajunge la atacuri, izoleaz-o pe a ta. Daca e nevoie, chiar inchisa pana intarca pisoii.