| Kiraa a întrebat:

Cu ce hranesc puii de vrabiutza sh cand? big grin

Răspuns Câştigător
| Alina140663 a răspuns:

Buna...deci:
puii de orice pasare se hranesc la orele:
8:00 dimineatra [dar asta este obtional dar ar fi bine sa o faci]
12:00
15:00
20:00[aceasta sa fie mai consistenta]
trebuie sa te tii de program daca vrei sa traiasca
acum cu ce trebuie sa ii hraneste.:
deci cumperi de la farmacie osiringa dar nu ii pui acul
la inceput[ adica daca sunt mici] o sa iti fie mai greu deoarece mananca balbenus de ou fiert cu putin lapte [vreo 2 picaturi la un galbenus] si amesteci pana obtii ca un fel de crema
odata ce au mai crescut amesteci galbenus + albus si daca vezi ca nu e ca o crema adaugi lapte
cand au mai crescut poti sa le dai mai intai paine imuiata in lapte apoi paine
cand deja incep sa ciuguleasca poti sa le dai faina de malai
cand au mai crescut si mananca singuri mergi la petshop si cumperi mancare pentru zebre australiene si pui putina in ceva [langa apa ] si ele vor manca
mentionez ca pentru a le da cum am zis mai sus ou, faina sau paine trebuie sa le deschizi tu ciocul cu mana si sa le babi in cioc
nu uita sa le dai apa
daca vrei sa ma mai intrebi si altceva da-mi un mesaj pe privat pentru ca am ceva experienta cu puii de pasari
te rog sa respecti programul si vor trai
funda?

6 răspunsuri:
| Balonashee a răspuns:

Buna
Sincer nu prea ai cum sa ii hranesti pentru ca sunt foarte mici, in aproximativ o zi sau doua incep sa se deshidrateze si apoi vor muri mai bine incerci sa ii duci unde i-ai gasit sau sa ii pui langa un copac cu unde sunt vrabiute pentru ca ii vei omorâ si totusi sunt si ele niste vietati.happy
Pa pa succes cu ei:*

| PetreConstanta a răspuns:

Miez de paine inmuiat in apa Le bagi pe cioc deoarece ei nu stiu sa manance singuri

| elenaborosoiu a răspuns:

Cu un biberonspecial din 3 in 3 ore

| Ella32 a răspuns:

Puii de vrabie nu se hranesc cu biberonul!
Sunt pasari care deschid ciocul dupa mancare, apuca mancare si o inghit singure. Trebuie hraniti cu un amestec din mancare uscata de pisici pe baza de pui (se inmoaie in apa si se stoarce), un ou fiert, putin malai, mar ras si tocat marunt, se amesteca totul si cu un betisor sau o coada subtire de lingurita iei din acest amestec si ii atingi usor ciocul, puiul va deschide ciocul si isi va lua mancarea. Acest amestec ii va asigura tot necesarul de vitamine si calciu, vrabiile sunt pasari omnivore si de aceea au nevoie de mancare pe baza de carne. Sa nu ii dai apa pentru. ca apa si-o va lua din mancare, trebuie sa ii mai dai bucatele mici de struguri, cirese, pere pentru. a se hidrata si mai mult ca fructele contin zahar care ii va da energie. Exista un site foarte util si informativ pentru. ingrijirea unui pui de vrabie http://www.starlingtalk.com/babycare.htm

Iti mai pun si doua clipuri de pe youtube sa ai idee cum sa il hranesti
http://www.youtube.com/watch?v=yaS0YP_Nr44
http://www.youtube.com/watch?v=JedLK3cXwBc

| niky013 a răspuns:

Cu firimituri de paine cand nu stiu, le pui langa ei si o sa manance cand le este foame... Dar daca sunt foarte mici o sa moara pentru ca nu stiu sa manance singuri si va trebui sa le indesi pe gat

| 16iuli16 a răspuns:

Eu cred ca se hranesc cu viermisori dinaceia de pescuit sau cu paine