| adina68 a întrebat:

De ce se spune ca ciocolata este toxica pentru. caini? Daca ciocolata este toxica, inseamna ca orice produs care contine cacao se considera ca este toxic pentru. animale?

Răspuns Câştigător
| Aneellee a răspuns:

Nu neaparat trebuie sa fie toxica, sa nu intelegem gresit, doar ca animalele au o sensibilitate mai puternica la organele vitale decat noi oamenii. si ei au dulciurile lor, au mancarea si gusturile lor pentru ca sunt fiinte, dar nu putem a ne gandi in acest fel ca e toxicitate!
Daca o luam intr-un alt mod si as pune intrebarea urmatoare : Noi oamenii mancam din produsele pe care le cumparam lor? Nu. E clar ca e o diferenta intre noi si animale. Si acum iti voi scrie reactia cainelui la ciocolata si sa ai mare grija ''Daca mananca obucatica mica de ciocolata, fii sigura ca nu-i va induce probleme serioase, dar daca apuca sa manance mai mult – sa zicem o ciocolata intreaga sau o prajitura mare in care contine si cacaco aceasta o sa inceapa sa vomite si sa aiba diaree. Nivelele toxice sunt atinse, excitatori isi ataca tintele si acesta este momentul in care tu ar trebui intr-adevar sa te ingrijorezi. Simptomele sunt reprezentate de: neliniste, hiperactivitate, tremuraturi musculare, intensificarea urinarii si/sau hiperventilatie (respiratie dificila si accelerata). Printr-o mare fericire ar fi bine daca ar vomita, daca nu .animalutul tau trebuie repede tratat, caci altfel ar face un acces si in cele din urma chiar ar putea sa moara, si e pacat ca un animal sa moara din neatentia noastra. O zi buna. si sper sa te multumeasca raspunsul

4 răspunsuri:
| miry a răspuns:

Eu stiu ca ciocolata in exces la catei poate fi mortala am citit intr-o revista speciala

| rosuv a răspuns:

Ciocolata nu este toxica din cauza continutului de cacao..ciocolata contine o substanta numita obromina, care este toxica pentru caini. Ciocolata gatita si ciocolata neagra sunt chiar si mai periculoase. Desi este nevoie de o cantitate mare de ciocolata pentru a omori un caine, exista si cazuri in care a fost suficienta ingerarea unei cantitati mici pentru ca animalul sa fie otravit si sa moara, in cele din urma. Semnele intoxicarii cu ciocolata includ: voma, diareea, urinarea rara si diminuarea activitatii. Acestea pot avansa catre atacuri si ritm cardiac neregulat. Consulta medicul veterinar imediat daca suspectezi ca animalul a mancat ciocolata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se spune. chiar este.vecinul meu cand isi plimba cainele pe strada, ai leaga gura cu niste curele sa nu apuce vreo bucata.sil leaga si de gat cu ceva o, lesa am inteles, ca sa nu poata sa inghita.si in tara unde creste cacao arborii respectivi au tulpina acoperita cu vaselina sa nu se urce cainii in ei si sa manance.

| the_rapper a răspuns:

Nu stiu exact... Dar eu am un pechinez care mananca intruna ciocolata si nu are nimic.