| psvita12345 a întrebat:

Hei! Am tuns un iepure de companie deoarece ii cadea parul foarte tare. Dupa ce l-am tuns l-am spalat ca sa dau parul de pe el. Dupa asta iepurele a inceput sa planga si sa suspine. Sta intr-un colt si e forte trist. Imi puteti spune va rog ce are?

Răspuns Câştigător
| teosbeos a răspuns:

''Pielea iepurilor este foarte sensibila si subtire, asadar blana nu ar trebui tunsa cu foarfeca. O taiere incorecta a blanii poate cauza rani dureroase. Cea mai buna ingrijire este cea acordata de un specialist sau de un veterinar. Proprietarii trebuie sa evite sa tunda blana iepurelui pe laba piciorului, deoarece aceasta are rolul de a-i proteja piciorul si ghearele impotriva presiunilor dureroase. Daca piciorul din spate al unui iepure face ulceratie, aceasta poate duce la infectii osoase.''

poti sa faci o vizita cu el la veterinar. ar fi cea mai buna varianta. pana si imbaierea e de preferat sa o eviti...

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Cap ai, minte iti mai trebuie!

| AirănMeidăn a răspuns:

E inca acolo?

| dragosbogdan001 a răspuns:

Nu trebuie sa tunzi un iepure tu, trebuia sa-l duci la un veterinar! Poate l-ai ranit in timp ce ii taiai blana!

| DumnezeuTatal a răspuns:

Multumesc pentru imagina asta care o sa ma bantuie pe veci, cum sa intristezi un iepuras? sad