| AlaskaYoung17 a întrebat:

Heii
Am cumparat recent o testoasa cu tâmple galbene. La început era destul de energică, dar acum doarme toata ziua, chiar si cand o iau in mana, isi misca membrele, dar isi tine ochii inchisi. Si nici nu mananca :/
Nu stiti de ce? :/

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Se cheama hibernare.

| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Testoasa si-a inceput procesul de hibernare. Trebuie sa faci asa:
Ia o cutie de plastic patrata ori un recipient similar. Umple 2/3 din el cu ziare si cu un strat de turba umezita. Cand animalul e gata pentru hibernare, lasa-l sa se cuibareasca in cutie. Fa 6 gauri in capac, fiecare cu un diametru de 25 mm.

Recipientul trebuie pastrat la o temperatura de 4-10°C, intr-o camera unde nu sunt curenti de aer. Umiditatea camerei nu trebuie sa fie ridicata - daca este instalat cum trebuie, recipientul ar trebui sa mentina o umiditate adecvata. Intunericul nu este necesar si, de fapt, este chiar recomandata putina lumina naturala. Daca testoasa este prea activa si temperatura se incadreaza in limitele recomandate, cantitatea de lumina poate fi scazuta.
Nu iti recomand sa o lasi la hibernat mai mult de 4 saptamani! Dupa ce se trezeste o sa aiba nevoie de cateva lucruri, altfel ar putea sa moara, mai ales daca este de talie mica.
Daca vrei sa te ajut mai mult sa fii tu sigura, lasa-mi un raspuns si iti dau facebook-ul meu!
O seara buna,
Adrian!