| LoLiTa1808 a întrebat:

Am un Bichon Maltez de 7 luni caruia ii este frica de lesa...Nu stiu ce sa fac! Cand ii pun lesa uneori face pe el de frica sau dupa ce i-o pun tremura.Nu stiu de ce e asa de traumatizat de o lesa.Cand il scot in curte nu vrea deloc sa stea ci tot fuge spre usa ca sa mergem pe strada.Cand e pe strada nu pare traumatizat dar tot ma trage sa mergem mai repede(eu m-am gandit ca crede ca daca se trage va scapa de lesa). Deci nu stiu ce sa fac. Ajutati-ma, va rog!

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Pune-i lesa si da-i ceva bun de papa, recompensa, timp in care il mangai si il lauzi.
Scoate-i lesa si lasa-l 5 minute in pace.
Pune-i lesa iarasi si da-i iarasi ce-i place lui mai mult sa manace,o cantitate extrem de mica, premiu, mangaie-l si lauda-l.
Daca faci lucrul asta 3-4 zile la rand,va purta lesa cu bucurie.
Nu inceta brusc cu premiile si laudele,daca-l vezi ca nu mai are probleme cu lesa,mai intai nu-i mai dai premiul in mancare,dar il mangai si-l lauzi, pe urma, te mentii doar la laude sa nu-l faci un rasfatat si jumatate!
Bafta!

| MioaraParalescu a răspuns:

Lesa e un instrument negativ considerat asa...
Uite 5 sfaturi utile:
1.Foloseste echipament adecvat
In cazul in care ai un caine care nu este obisnuit sa iasa la plimbare in lesa este recomandat sa folosesti un ham special.
2.Este important ca cainele, sa invete niste comenzi inainte.
3. Leaga-i hamul si incearca sa-l faci sa mearga prin casa ca si cum s-ar plimba prin parc. In momentul in care incepe sa se traga opreste-te din mers si striga-i comanda „stop".
4.laudal,si eventual recompenseazal cu bucatele de carne, sau si mai simplu poti sa i pui lesa, si sa il ademenesti cu mancare.
5.Intodeauna sa repeti, si o sa mearga in lesa o sa vezi, trebuie sa fi perseverentwinking
Bafta!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Poate l-a batut vreodata cineva cu lesa, sau, poate, legat fiind pe undeva, s-a strangulat un timp cu ea.
Incearca sa-i iei un ham; poate nu va mai protesta asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa am avut si eu o catelusa si am incercat multe metode si de mila am renuntat sa o tin in lesa la mine greseala a fost ca nu am obisnuit o de mica cu lesa

| NastyP a răspuns:

Catelul nu a fost obisnuit cu lesa, trebuie sa-l iei pas cu pas. Intai scoate-l fara lesa, apoi in timp ce ii distragi atentia cu ceva (os, mancare, jucarie) pune-i lesa si fa-l sa inteleaga ca este in regula sa o poarte happy

| Pufuletsiii a răspuns:

Trebuia sa o obisnuiesti de micuta cu lesa. Cumparai o hainuta dinaia cu lesa pe spate, ca probabil lesa obisnuita o strange la cat. Sau las-o sa se joace cu lesa probabil se va obisnuii.