| anonim_4396 a întrebat:

As vrea un catel insa nu prea ma pot hotari intre Bichon Maltese Toy ( talie mica ) si Yorkshire Terrier Toy ( talie mica ). Pana acum nu am mai avut nicoadata caine, deci sunt incepatoare. Puteti sa imi dati niste sfaturi. Mama imi tot spune ca va zgaria usile sau parchetul cu ghiarele/ghearele si ca va roade si strica lucrurile prin casa. Astept orice raspuns insa va rog sa nu imi dati raspunsuri stupide. Multumesc. Dau fundita + vot.

Răspuns Câştigător
| Anduta_1569 a răspuns:

NU iti lua un Terrier daca va fi primul tau caine.Chair daca este un catel asa mic, esti un Terrier.
Cainii de tip Terrier sunt mai impunatori, adesea dominanti.
Bischonul este mai potrivit.Si ce are daca e energic? Doar il vei plimba nu?
Un caine nu e de tinut in vitrina, indiferent de rasa, conditia fizica trebuie intretinuta.

Scuze daca nu intelegi cateva cuvinte, probabil nu am scris corect..nu am sa mai recitesc.

4 răspunsuri:
| angelBlack00 a răspuns:

Mai bun e terrierul. in legatura cu zgariatul, in general cand e pui va avea tendinta asta, dar dupa daca te ocupi de el nu va mai roade. uite ceva de te-ar putea ajuta: http://www.animalutze.com/articole/cateii-mici-care-rod-ce-facem.php

| viotedy a răspuns:

Daca esti incepatoare alege o rasa mai mare, aia mici sunt mai dificili.

Răspuns utilizator avertizat
| MasterSpirit a răspuns:

Yorkshire Terrier Toy.Bichonul e prea energic...ma rog si asta e destul de energic dar nu roade lucruri, e doar jucaus.