| MuteSound a întrebat:

Mda, am o problema, nu ma mai pot opri din plans...

Astazi am fost la alergat, dar eu locuiesc la sat, deci nu avem un parc foarte mare, asa ca alerg pe camp, iar atunci cand m'a intorceam inapoi spre casa am auzit un catel schieunand. M'am uitat in toate partile, dar nu am vazut nimic, dar cand am ajuns mai in fata, am vazut un om care era intors cu spatele catre mine, stand langa un gard. Cand m-am uitat mai atent am observat ca tinea cu mana stanga un catelus, iar cu mana dreapta il lovea in cap cu o sticla de bere, dar de plastic.

M'am panicat si nu stiam ce sa fac, dar fara sa imi dau seama, am alergat catre el si am inceput sa tip sa il lase jos. Am inceput sa ii spun sa inceteze, nu e bine sa il loveasca, sa il lase jos daca tot nu are grija de el etc. Omul ala duhnea a alcool si tot bolborosea ceva de nu il intelegea nimeni. Eu am inceput sa imi urmez drumul spre casa, dar ma uitam in spate sa vad ce face. El se tot tinea dupa mine, iar catelul i se zbatea in brate, dupa un timp am inceput sa alerg din nou incet, dar cand m-am intors omul ala il lovea cu palma in cap, asa ca am inceput sa strig la el sa inceteze, m-am dus si am luat catelul in brate si am inceput sa merg cu pasi repezi, ca omul ala sa nu se mai tina dupa mine, iar la un colt am inceput sa alerg spre casa...

I'am dat niste mancare, dar tata nu ma lasa sa il tin, tot tinea mortis sa ma duc sa il duc inapoi, dar dupa cateva minute l'am luat si am plecat cu bicicleta spre un spital de langa sosea, l'am lasat destul de departe de sosea, dar el s-a tinut dupa mine pana pe o strada foarte apropiata de-a mea. Dar acum nu stiu ce ar fi trebuit sa fac. Ma invinovatesc pe mine pentru ca l'am abandonat asa. Daca i se va intampla ceva si mai rau? Catelusul ala nu merita asta, ma simt groaznic. Ce ar fi trebuit sa fac?

5 răspunsuri:
| Rozette a răspuns:

Ar trebui sa te iubesti pentru curajul si iubirea mare pe care o ai fata de animale si sa te gandesti ca fiecare animalut are soarta lui, la fel ca si oamenii. Felicitari inca o data pentru curaj!

| BlueEyes a răspuns:

Buna!
Deci,in primul rand te felicit pentru inima mare pe care o ai si pentru grija ta fata de fiintele neajutorate big hug
Si eu cand eram mai mica si gaseam pe strada vreun catelus il duceam acasa si chiar daca ai mei nu il acceptau eu incepeam sa plang si ma duceam cu el in gradina,ii faceam o casuta din cutie de aia de carton si nu mai plecam de langa elhee hee Si cu pisicile la fel faceam...
In fine,daca nu vor ai tai sa il tina acasa, incearca sa te interesezi pe la tine prin sat, poate intr-un final cineva va dori sa aiba grija de catelus.Sau il poti duce intr-un loc public,in curtea unei scoli de exemplu, sa ii faci acolo un adapost, sa ii pui apa si sa vi in fiecare zi la el sa ii dai sa manance.Pacat ca parintii tai nu il accepta,poate daca ai insista mai mult,sa le zici ca nu va deranja cu nimic,ca il vei tine undeva in curte si o sa fie cuminte, ca nu vrei sa moara, ca iti e mila de el ...Chestii d'astea, la mine functionau de fiecare data, ajunsesem sa avem vreo 5 caini si 3 pisici, toti adusi de mine.Si ai mei urau animalele, mai ales mama sad
Sper ca pana la urma sa iei solutia cea mai buna si catelusul acela sa fie salvat.

| andtim a răspuns:

Ia un pahar, ia sticla de tuica/damigeana de visinata din camara, umple paharul si bea-l dintr-o inghititura pe tot, apoi porneste televizorul si eventual da-i pe desene animate sau OTV si calmeaza-te!

| Lilia_1576 a răspuns:

F frumos din partea ta! pai de ce sa te invinovatesti bine ai facut dc nu l-ai fi lasat ala il omora! nu poti sa iai toti cateii de pe strada acasalove struck

| DiaNa357 a răspuns:

Bunahappy
In primul rand vreau sa iti spun BRAVOOO, nu oricine ar fi facut asta pentru un catel, mai ales ca omul acela era beat si poate iti facea ceva.

Eu cred ca ar trebui sa stii ca ai facut tot posibilul ca catzlelului sa ii fie bine l ai, salvat, din mainile betzivului.
Nu te mai gandi la el, incearca sa uiti tot ce a fost.:*
Te am pupat:*:*:*:*