| stefania2011 a întrebat:

Pestele Beta mananca ceilanti pesti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Masculul in general.
Am avut si eu, am incercat sa il pun cu o femela dar a ciopartit-o. (Cand a fost pus in acvariul mare facea ravagii)
Daca iti iei mascul, i-ar fi de ajuns un bol mediu in care sa stea singur si ceva micut (o piatra / un turnulet) cu care sa se joace.
Si sa ai grija ce mancare ii iei, sa nu faci aceeasi greaseala ca mine si sa iei prima mancare din obor care o vezi. Inca imi e dor de el sad

| elenushha a răspuns (pentru anonim_4396):

Omoara femela numai cand trebuie sa se reproduca si ea nu vreawinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru elenushha):

A avut doua sanse, doua femele diferite, o data a fost alaturi de ceilalti pesti micuti pe care i-a devorat si a doua oara au fost doar ei doi.
Si el rodea ''covorasele'' (nu stiu cum sa le zic la aripioarele alea de sub ei, dar imi plac la nebunie laughing ) de la ambele femele sad. Si tipu care mi l-a dat din piata a zis ca e un peste mai singuratic.
Tu cu ce pesti il tii?:d Sunt doar curios big grin

| elenushha a răspuns (pentru anonim_4396):

Beta femela si mascul pe care ii tin cu gurami, sanitari, 2 feluri de ventuze, gupi, xifori, tetrazoni, zebre, scalari, botia, ciclid si o specie rapitoare dar care nu este agresiva, am uitat cum ii zice..am cate o pereche sau 2 sau 3..depinde de pesti si nu ii tin pentru reproducere, si toti traiesc in armonie.bine am mai schimbat din ei caci pe parcurs au mai murit. tin sa precizez ca am un acvariu d 80 de litri big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru elenushha):

Wow, dar iti plac pestii nu gluma. big grin
Mie imi placeau neonii laughing

| elenushha a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, imi plac..am avut si eu neoni dar nu stiu de ce nu mi'au supravietuit crying

| stefania2011 explică (pentru anonim_4396):

Am si eu

| anonim_4396 a răspuns (pentru elenushha):

Au murit din senin neonii? :-s

| elenushha a răspuns (pentru anonim_4396):

Daa..cica nu era mediu prielnic. dar nu stiu cat d pretentioai pot fi..am plante, incalzitor, filtru, neon special pentru acvariu, comandate toate d afara... mi-a parut rau, pentru ca erau neoni cu rosu si albastru si neoni doar rosii si au murit...

| anonim_4396 a răspuns (pentru elenushha):

Ciudat. Profesoara de romana are si ea un acvariu mediu (tot asa dotat) si pe langa multimea de pesti care o are mai are un singur neon. Dar il are de ceva vreme si vrea sa ii mai ia niste tovarasi, ca cica lor le place sa umble in banc.

14 răspunsuri:
| stefania2011 explică:

Dar eu am doar femela si deja mi-a mancat 2 pesti

| stefania2011 explică:

Eu am doar femela si deja mi-a mancat doi pesti

| elenushha a răspuns (pentru stefania2011):

Probabil si-a facut un teritoriu al ei si se protejeaza fiind singura fara mascul si probabil vreun peste a inotat pe acolo.sau alta e daca doar c ai adus'o in acvariu inca este speriata..eu am beta de mult timp si nu am patit nimic rau.si dupa cum a vazut si zerolemons am multe specii in grija de ceva timp, si p langa cei enumerati mai am dar nu imi vin acum in minte...

| stefania2011 explică:

Dar cum arata masculi beta cand sunt mici

| elenushha a răspuns:

Nu.nu mananca ceilalti pesti, dar daca pui mai multi masculi beta intr'un acvariu, chiar si 2, acestia se bat pana unul din ei moare...eu am acvariu cu beta si alte specii care traiesc impreuna de 5 ani si nu am vazut..stiu sie u cate ceva despre ei