| Sebbii a întrebat:

am o problema cu cainele meu.La inceput acesta se scarpina foarte mult si isi provoca bube pe picoare si la ureche.Am chemat doctorul veterinar si mi-a zis ca are o infectie la ureche.i-a facut o injectie si a plecat.Ei bine dupa cateva luni, a inceput sa se scarpine mai mult si sai cada parul.ce sa fac? si daca as incerca sa ma duc cu el la un alt doctor veterinar nas putea deoarece eu stau la tara si n-am timp sa ma duc cu el. ajutati-ma va rog! sad sad

10 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Posibil să aibă o alergie (schimbă-i hrana), nu cred că e vorba de o infecție la ureche. Dacă avea așa ceva, nu s-ar fi confruntat și cu bubițe pe lăbuțe. Ori, poate avea o invazie de purici, deci verifică-l.
Citește și aici:
http://www.animale.ro/vizualizare-boala/Alergii+ale+pielii/104

| Sebbii explică (pentru floresdemayo):

Asa cum i-am spus si lui superdog nu are purici l-am verificat.Eu ii dau pedigree si mancare gatita..In fine mai de mult i-am dat si o bucatica de ciocolata (snickers) dar o bucatica mica, iar cainele este destul de mare.Au trecut luni de atunci, iar celalalt caine nu are nimic. vreau sa spun ca si lui i-am dat o bucatica mica si nu o patit nimic.Sa fie din cauza la ciocolata?

| floresdemayo a răspuns (pentru Sebbii):

Nu, nu cred. De la ciocolată, în cel mai rău caz, face diabet, dacă i-o dai în cantități mari, ori îl alinți foarte des cu acest mic deliciu.
Schimbă-i meniul, obligatoriu, nu-i mai da absolut nimic din ce i-ai dat până acum. Nu știu ce fel de Pedigree îi dai tu, fiindcă unii folosesc denumirea aceasta, ca termen general, pentru toate tipurile de bobițe (cronțănele) dedicate câinilor.
Dar, posibil să fie și de la ele... Nu-i mai da!
Du-te la un cabinet/farmacie veterinar(ă) și cumpără VETEUSAN (soluție antimicotică), îl ungi rănile cu ea. Mâncărimile îi vor dispărea și se va simți mai bine.
http://i.imgur.com/J3TE9ni.jpg

| Sebbii explică (pentru floresdemayo):

Am sa incerc dar cu caderea de per ce fac?

| floresdemayo a răspuns (pentru Sebbii):

Veteusan rezolvă și problema regenerării părului, îi vindecă rănile provocate din cauza mâncărimii, nu va mai avea disconfort/mâncărime (dacă zici că nu are purici). În câteva zile, va fi sănătos.

| Sebbii explică (pentru floresdemayo):

Multumesc mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu stau la tara dar cainele mau n-are asta poate are purici sau l-a muscat ceva de ureche

| Sebbii explică (pentru anonim_4396):

De purici m-am uitat si nu are.Nu stiu ce sa zic daca l-ar fi muscat ceva ar avea rana nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sebbii):

Nu cred ca putea fi o insecta (tantar capusa)?

| Sebbii explică (pentru anonim_4396):

Habar am posibil sa-l fi muscat o insecta dar ma indoiesc