| Arapalea_alexandru_1996 a întrebat:

de ziua mea o sa imi cumpar un ciobanesc German (sper laughing ) asa si vreau sa imi ziceti unde as putea sa il dresez in constanta ce acccesori am nevoie (jucari pempersi ETC ) si ce mancare imi propuneti pentru el (as vrea sa nul obisnuesc cu resturi)
si mai multe detalii...

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

In primul rand,trebuie sa il hranesti cu mancare superpremium acana este foarte buna, daca ai un buget bun, dar sa-i iei conform varstei(junior, adult etc), daca nu poti sa-i dai macar pana la 6 luni apoi poti sa treci pe BOSCH, care e buna ca si calitate/pret.
Ca sa creasca sanatos si sa arate si ingrijit daca ai timp ar fi bine sa ii adaugi in alimentatie si mancare gatita(orez/arpacas cu legume (morcov, telina, fasole verde si mai uitate pe net) si carne de pui/vita/curcan/cal/oaie/peste sau organe de vita, dar fara condimente (piper, sare etc) ): 2 mese hrana pentru caini si una mancare gatita, sau invers. Pe langa mai dai capatul de la un femur de vita/gaturi de pui si un ou crud 1-2 ori pe saptamana(fara oase de pui).
Ti-as mai da un sfat dar nu sunt foarte sigura de el dar ai putea sa intrebi veterinarul: sa-i dai vitamine K-9 Complete Growth 15 zile si 15 zile pauza.

Ca accesorii trebuie sa-i pui de mic o zgarda,ca sa se obisnuiasca cu ea,lesa,ceva jucarii de ros, mingii, daca stai la bloc sa-i faci un loc al lui sau ii cumperi un cos special pentru caini(nu-l invata sa doarma cu tine in pat fiindca asa va crede ca e pe acelasi rang cu tine in ierarhie), daca stai la curte trebuie sa-i faci un cotet calumea, cu 2 randuri de lemn si una de scartaietoare ca sa fie cald sa poata sta si pe timp de iarna.
Dresaj,mai bine l-ai dresa tu e mult mai frumos, vei consolida prietenia dintre tine si caine, vei fi mai tarziu mandru de ce ai realizat cu catelul. La dresaj nu ai nevoie de cat de recompense ce consta in ceva dupa care e innebunit cainele(prima data hrana: piept de pui/cascaval sau crenvusti taiate cubulete nici astfel incat cainele sa nu se sature, mai tarziu cand deja face perfect comenzile treci pe jucarii sau mangaieri, mangaieri trebuie sa existe oricand).
Cum sa-l dresezi exista si pe google si pe youtube.
Succes!

5 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

NU ai postat la categoria potrivita.Aici pui intrebari sau ceri sfaturi despre site.
Aici trebuia sa o pui.http://www.tpu.ro/hobbys-pets
Pt a fi legalitate poti scrie la contact sa ceri mutatarea postarii.
Sau incerc sa o fac eu pentru tine!

| Arapalea_alexandru_1996 explică (pentru Fatamuntilor):

K multumesc am scris mai jos de ce nu am pus la categoria potrivita

| Arapalea_alexandru_1996 explică:

Sitiu ca nu este categoria potrivita
cand am am scris am pus categoria si dupa ce am dat puublica imi zicea ca nu am pus categorie si dupa nu am mai gasit si am pus-o pe asta sorry >>(

| JessicaRoseMarie a răspuns:

Mai intai, cumpara-l!

| Arapalea_alexandru_1996 explică (pentru JessicaRoseMarie):

Omule cand o sa fiu cu catelul in brate ce o sa fac o sa astept! o sa te reportez