| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Am cumparat recent un pui de caine Husky in varsta de 3 luni iar fostul dr veterinar care a facut actele a scris ca e metis la rasa pentru ca vezi doamne daca tatal nu are nici un act atunci el refuza sa scrie ca e husky. Ce pot face in momentul asta? Se pot modifica actele al un alt medic veterinar? Catelusa are chip, pasaport si toate vaccninurile la zi. Pe mine ma ajuta sa fie husky in acte in loc de metis lupio cum a trecut el, iar la culoare a scris ca este de culoare lupie happy. Greseala mea a fost ca pur si simplu m-am indragostit de ea la cat e de dragalasa si nu am pus accent pe acte deoarece are toate vacc si altele. Mama are scris Husky in acte. Multumesc!

11 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Veterinarul a procedat corect.O gramada de animale din ziua de azi au probleme tocmai din cauza inmultirii necontrolate intre animale fara niciun act.Doar pentru ca arata de rasa nu inseamna ca si este, asta nu intelege romanul de rand.

Cand iubesti un animal o faci indiferent de rasa!

| VoidEternal a răspuns:

Tu vrei sa te bucuri de compania unui câine sau de ce scrie pe o hârtie?

"Greșeala mea", pfff.

| Sebastian843 a răspuns (pentru VoidEternal):

Eu nu locuiesc in Ro, ce scrie pe hartie ma ajuta la asigurare. Sunt alte reguli dacă scrie husky pe hartie și nu metis lupio.

| ioana748 a răspuns:

Da,se pot modifica.
Doar ca este micuta si veterinarul nu poate concluziona daca este in standard.
Pe la un an se vede.

| Sebastian843 a răspuns (pentru ioana748):

Multumesc! O sa intreb la un veterinat când am timp liber, poate chiar luni. Weekend placut!

| ioana748 a răspuns (pentru Sebastian843):

Cu placere,
Weekend placut.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Medicul veterinar nu a greșit cu absolut nimic, mai ales că spuneți că nu sunteți în România. Medicul veterinar nu vrea să își piardă licența de medic pentru un fals în acte.
Căci, da ce spui că vrei să faci, se cheamă fals în declarații, în acte.
Un animal e declarat în acte cu o anumită rasă, în funcție de actele de identitate ale părinților săi.
Ori puiul tău este născut din o mamă cu pedigree în acte, iar tatăl are o rasă metis, deoarece stăpânii lui nu i-au făcut acte de pedigree.
M-aș mira că fără actele de pedigree ale ambilor părinți vei găsi un veterinar acolo să îți declare puiul "husky".
Oricum, dacă vrei un câine de rasă, atunci când îl cumperi, cere actele de pedigree ale ambilor părinți!

| Sebastian843 a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Chiar nu inteleg ce vrei sa spui? Cainele a fost cumparat din Ro, mama are pedigree iar tatal e husky dar nu are nici macar chip. Tocmai de aia nu a vrut sa scrie Husky in acte la pui, de unde sa fi stiut eu ca tatal nu are acte. Am mers pe incredere. Btw, am si mentionat, si cum naiba de a scris veterinarul ala culoare lupie happy. Apreciez raspunsul, putin rautacios si arogant dar na. O zi buna!
Ps: cainele a fost cumparatwinking

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Sebastian843):

Răspunsul nu a fost "răutăcios și arogant", ci un răspuns pe care orice crescător de animale de rasă ți l-ar da! Iar, dacă nu mă crezi caută pe site-urile kinologice și află de la crescători un răspuns profesional.

| Dragobeta a răspuns:

"Pe mine ma ajuta sa fie husky in acte"
La revanzare? Cumparat ieftin din Romania si vandut scump in strainatate.
"ce scrie pe hartie ma ajuta la asigurare"
Pai asigurarea este mai ieftina la o corcitura decat la unul de rasa pura.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Salutare! Atata timp cat nu ai pedigree-ul lui (actul de provenienta ce este ca o diploma) este considerat metis de Husky. Medicul veterinar nu a fost rauvoitor, ci asa se procedeaza. Cum au specificat colegii mei, nu schimba cu absolut nimic faptul ca scrie Husky sau metis de Husky, nu are o valoare mai mare sau mai mica sa stii. Cu stima!