| AliceEva a întrebat:

Am doi caini ( un ciobanesc si unul mic( nu ii stiu rasa) ). Ei doi se inteleg foarte bine, dar am o problema. Din pacate, ii tin tinuti intr-un loc ingradit si nu comunica deloc cu strainii. Adica cel mare latra atunci cand merge cineva la el( inafara de familie). Din pacate asa a fost tinut de mic. Are 3 ani. Nu ii putem lasa dezlegati permanent din cauza ca avem copii mici. Ce sa fac ca sa il dresez si sa socializeze cu oamenii in ciuda faptului ca nu a facut.o de mic? sad chiar nu vreau sa il tin atat de mult inchis si vreau sa ii dau cat mai multa libertate sad

3 răspunsuri:
| TwiX21 a răspuns:

Mai bine ii dezlegi si incetul cu incetul ii inveti cu copiii si familia.Cu strainii mai greu...ciobanescul,pentru ca asa e rasa lui, oricum el e de paza...deci nu stiu daca ai ce sa ii faci la faza asta. Poti chema un dresorwinking

| FrumosulPetrica a răspuns:

Dezleaga-i si dormi cu ei in camera, iar dimineata inainte de a se trezii cheama persoana cu care vrei sa se imprieteneasca si pune-l langa el asta va ajuta mult

| denisa195 a răspuns:

Si eu stau la curte... Câinii la un momendat se invata sa latre dupa alti caini sau in cazul tau dupa caine mare. Asa ca dezleaga.i ca sa se acomodeze cu familia si copii tai, daca.i tii legati mai rau faci.