| Alex201938 a întrebat:

Salut am un ciobanesc de bucovina mascul are 3 luni si o saptamana si o greutate de 14 kg. Ce ziceti e slab?

Răspuns Câştigător
| gabinezu a răspuns:

As putea spune că da.Dar totuși câteva kg în plus nu cred că iar strica.Acum sunt la a doua experiență cu un ciobănesc de Bucovina si are tot 3 luni și ceva si undeva la 15 kg. Daca nu ia în greutate în următoarele săptămâni, maxim 1 lună îți recomand să verifici la un medic veterinar.
Ce as putea să-ți recomand este să îi masori cantitatea de mâncare pe care eu dai si sa fie undeva la 250-350g la o masă.Ii este interzis să consume oase la o vârstă atât de fragedă si la fel si carne crudă(odată ce o să simtă gustul de carne si de sânge o să devină agresiv si nici chiar tu, propriul lui stăpân nu o să te poți apropia de el).Alt sfat pe care ți l-aș da ar fi să-i dai ciorbe cu legume dar fără ceapa si daca e varza in cantități mici si la un timp destul de lung.Va trebui să îl obișnuiești cu grăuntele eu unul le folosesc pe cele de la royal canin. Fai maxim 3 bai pe an si verificall în urechi de paraziti.
P.S:o altă alternativă pentru el acum cat este mic este să-i cumperi niste oase de vita care încă mai au carne pe ele să le fierbi si sa-i le servești așa, dupa ce termină ia osul de lângă el si aruncal ca nu cumva să se înece cu vreo bucată.Sau ai putea să-i fierbi fiecărei de pasare si să-i dai 1-2 pe săptămână.
Sper ca ti-am fost de ajutor.

2 răspunsuri:
| KanezuY a răspuns:

Nu chiar e slab laughing)

| Adyx50 a răspuns:

Nu cunosc rasa prea bine, dar din cate stiu la cainii de talie mare, greutatea ideala la 3 luni este intre 15-20 kg, in functie de rasa.