| ajutorhelp a întrebat:

Am o pereche de perusi ( nu sunt dresati ) si vreau sa cumpar o nimfa mascul. Vreau sa stiu : 1) se cearta/bat intre ei
2) pot dresa nimfa daca vede ca perusi nu sunt dresati si fug de mine
3) daca pot dresa nimfa, trebuie sa ii tin in camere diferite?
Dai funda

Răspuns Câştigător
| Icar25 a răspuns:

In nici un caz nu poti sa ti perusii in aceeasi colivie cu nimfa. cat despre dresare arfi mult mai usor sa ti nimfa intr-o camera separata ( pasarile invata sa se ataseze de tinesau sa vorbeasca numai din plictiseala)asta o spun din proprie experienta.

2 răspunsuri:
| d0pex a răspuns:

1) Da Se Vor Lupta Ca Cainele Si Pisica
2) Specii
Ingrijire
Hrana
Sanatate
Dresaj
Reproducere

Dresaj papagali
Reguli generale ce trebuiesc respectate la imblanzirea si dresarea pasarilor
Papagal nimfa. Ally. Imagine furnizata cu amabilitate de flyaway70

Atunci cand dorim sa imblanzim sau sa dresam pasarea, trebuie sa respectam cateva reguli de ghidaj general. Aceste reguli sunt general valabile, pentru toate speciile de pasari si in special pentru papagali:

- prima regula si, poate cea mai importanta, este RABDAREA. Va trebui sa aveti foarte multa rabdare si bunavointa. Dresajul trebuie sa fie efectuat in mod repetat iar rezultatele vor fi pe masura eforturilor Tau. Mai exact da poti happy
3)Nu trebuie chiar sa ii ti in camere diferite. In camere separate sau in aceeasi camera nu coonteeaza

| Larisuk128 a răspuns:

1.nu ii pune in aceeasi colivieca se bat.in colivii separate. Daca ii lasi liberi prin casa nu vei avea probleme doar sa nu stea in aceeasi colvie
2. posibi
3.nu neaparat.
Sper ca te am putut ajuta.