| Laura202 a întrebat:

Am o problema. Am citit pe net ca hamsterii care mananca ciocolata pot face diabet. Hamsterul meu, a iesit in-afara custii si a gasit pe jos o aluna invelita in ciocolata. El a mancat doar ciocolata de pe aluna. Am gasit-o pe jos (aluna) cu urmele lui de dintisori si mi-am dat seama ca el a fost. Exista un risc mare de a face diabet? Nu a mai mancat pana acum niciodata si nici nu o sa-i mai dau, doar daca se intampla ca si acum, accidental. Cum pot sa-l tratez daca are diabet si care sunt simptomele?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Daca se intampla o data, nu este nimic, poate sa faca diabet si ii face rau daca mananca mai mereu dulciuri.
Deci stai fara griji, nu se intampla nimic, daca asta devina o obisnuita ( mancat ciocolata) adunci el poata sa faca diabet, deci ai grija sa nu mai gaseasca nimic pe jos ce poate sa ii faca rau, bine ca nu era o pastila sau ceva foarte toxic, deci mare grija.

1 răspuns:
| kar1GaNNN a răspuns:

E foarte posibil, 50%.

In orice caz, este bine sa retii ca nu trebuie sa hranesti hamsterul cu ciocolata sau alte dulciuri.