| Bubu_Bianca_1983 a întrebat:

As vrea să aflu cum îngrijesc un papagal (perus) Ce vitamine, ce îi trebuie mai exact în colivie etc. Dar va rog fără wikipedia, spuneți cu cuvintele voastre. Sau funda celui mai bun răspuns. Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| eudoareuu a răspuns:

Buna.
Pai, in colivie ar trebui sa aiba cateva jucarii, daca vrei sa-i pui o oglinda, suport pentru apa si mancare si o chestie de ascutit ciocul (am uitat cum se numeste). Eu la ai mei le dau salata, morcovi, mere etc. Si seminte. Ceva de genul asta : http://s4emagst.akamaized.net/......1_full.jpg
Si seminte normale. Trebuie sa le sufli cam in fiecare zi cojile de la seminte.
Colivia trebuie curata o data la 3-4 zile. Si apa trebuie schimbata zilnic.
Si trebuie sa il mai lasi din cand in cand sa zboare din casa. Eu le las mereu cusca deschisa si ies doar cand vor ei ( nu ies foarte des).Si cum am spus mai sus e important sa le dai fructe si legume (ai mei adora salata verde).

| LuciYTB a răspuns:

În primul rând: am și eu peruși și le mai dau drumul prin casă să își întindă aripile. În al doilea rând colivia trebuie curățată din 4 în 4 zile. În al treilea rând să le schimbi apă și mâncarea zilnic. La apă mă refer toată, la mâncare doar să le sufli cojoile de la semințe. Cam asta fac eu în general cu ei.

| PisicaSerialelor a răspuns:

Sal happy
Trebuie sa ii hranesti cu seminte, miez de nuca si apa in fiecare zi altfel moare, umple-i boul cu mancare de 3 ori pe zi, ai grija sa stea la caldura si locuri luminoase, deoarece nu suporta frigul, ia-i o cusca cu un spatiu mare pentru a putea sa isi desfasoare activitatile si ar trebui sa iei inca unul...Pasarilor nu le place singuratatea, au nevoie de un partener si nu ar trebui sa le dai drumul prin casa daca ai pisici sau lasi geamul deschis. Sper ca te-am putut ajuta