| MayaandSasha a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar un papagal dar nu stiu care mai exact. Eu m-as fi gandit la un perus, o nimfa sau o rosella. Imi doresc unul care sa fie bland adica sa nu ma muste, sa fie colorat, sa cante destul de des si imi doresc sa fie inteligent sa stea pe deget, pe umar...e.t.c.
In orice caz nu vreau sa fie o pasare mare, pentru ca am o cusca medie...
Puteti va rog frumos sa ma ajutati?
As dori si justificarea alegerii facute (avantaje/dezavantaje)☺

2 răspunsuri:
| TheWomanCat a răspuns:

O nimfa.Traieste mai mult ca un perus sau o rosella si poate fi usor de ingrijit.Un perus este animalul clasic de companie din randul pasarilor scotand sunete puternice permanent, trebuie sa manamce mereu si daca ii lasi o singura zi fara mancare acestia pot muri.O rosella desi are niste culori frumoase este mofturoasa si are nevoie de un partener, astfel, acestia de singuratate au sanse inedite la moarte.Alege nimfa, cred ca dintre acestea trei ar fi pasarea ideala de companie... happy

| MayaandSasha explică:

Da, dar musca rau...