| Mwha a întrebat:

Urmeaza sa-mi iau un papagal nimfa. Cateva pareri despre aceasta pasare? Cum trebuie sa te comporti cu ea in primele zile? O poti tine pe deget sau este pasare de aceea care sta pe umar? Multumesc anticipat. Funda.

Răspuns Câştigător
| Konan13 a răspuns:

Si eu am o nimfa! Sunt uimitoare! Pentru inceput va fi foarte speriata, nu se va misca din cusca si nu va zice nimic! Trebuie sa vorbesti cu ea si sa o faci sa se simta mai insiguranta! Daca are creasta ridicata insemna ca ii este frica si este stresata, Cusca trebuie curata o data la 3-4 zile! La mine au trecut 2 luni de cand o am si a inceput sa ne lase sa o atingem pe pene si sa o luam in mana, scoate sunete pe care le aude in casa. NU RIDICA MANA LA PAPAGAl deoarece nu va mai veni deloc la tine!
dimineata daca o ai in camera fi pregatita sa fii sculata, sora mea o acopera ca sa nu o trezesca! Daca vrei sa se spele, pune-i un lighean cu apa calduta dar nu o obliga sa se bage in el deoarece se va speria, Ii place apa deci se va baga singura cand va vrea. Daca o vei lua de la magazin, cand va zbura se va lovi de geamuri, pereti si multe altele pentru ca nu este antrenata, deci mai bine ii deschizi usita si iese ea singurica dar daca nu vrea inchide lumina si prinde-o usor.La mine a inceput sa se bage singura in cusca rolling on the floor Daca a fost obisnuita cu mai multi papagali atunci nu este pre bine sa-i pui Suntete specifice: Se va simti singura exact ca un om care aude sunete de oameni pe o insula. Sper ca te-am ajutat. happy

4 răspunsuri:
| LeMousiqe a răspuns:

>Buna!<
Poi daca te place te porti frumos cu ea cu siguranta o sa iti stee pe degetel! happy happy
Pa, pa! Bafta! happy

| xDr0gs a răspuns:

Pai le place sa ii mangai pe cap.O pot itine si pe deget si pe umar.Dai tu de mancare si apa.O sa se imprieteneasca cu tinehappy.

| Konan13 a răspuns:

Pardon *daca nu vrea sa intre la loc la cusca sa inchizi lumina si sa o iei usor big grin

| Cris1203 a răspuns:

Buna.
Eu am un papagal nimfa de 2 luni si vreau sa il dau pentru ca nu am timp sa ma ocup de el. E tara dragalas. Caut sa il dau cuiva care mai are unul sau care are experienta cu papagalii. este obisnuit sa zboare prin camera si intra singur in colivie happy. Daca vrei, ne putem auzi pe messenger