| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa stiu care e cea mai buna rasa de caini?

11 răspunsuri:
| Valenttina a răspuns:

Dupa parerea mea nu poti clasifica rasele de caini cum spui tu "care e cea mai buna" kiss Depinde de preferinte.Ce fel de caini iti plac, de rasa mica, medie, mare.De exemplu mie imi plac bichonii,sunt foarte dragalasi,jucausi, nu cresc mari, si se ataseaza foarte mult de oameni, sunt ca bebelusii. Intereseaza-te de avantajele fiecarei rase de caini, si vezi care-ti atrage atentia.

| RedNose a răspuns:

Buna!
Nu exista o rasa perfecta pentru toata lumea...fiecare om vrea altceva de la un caine, deci doar tu o sa stii ce caine ti-ar placea si care ar fi perfect. Cand iti alegi un caine, ti-l alegi dupa anumite criterii, iar aceste criterii le stii doar tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce intelegi tu prin "rasa buna"?

| 8mariastar a răspuns:

Bichon Maltez doarece este iubitor, dragalas si iubeste copii isi petrece viata alaturi de tine in casa e un catel dragalas scum rau uite aci:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Bichon_maltez

| KateMiddleton a răspuns:

Nu stiu daca poti spune despre o rasa cu fermitate ca e cea mai buna! Vinatorii folosesc caini vinatoresti iar fitele caini de aia mici oribili. Sper ca n-am jignit pe nimeni.
Mie personal imi place Labrador Retrevier si Chow Chow.Chiar as vrea sa-mi cumpar un Chow Chow.Sunt pufosi, draguti, foarte curati si sunt unicul exemplar cu limba mov.
Bafta!

| totElodia a răspuns (pentru KateMiddleton):

Dar sunt foarte agresivi. Nu sunt recomandati persoanelor ce nu au experienta in cresterea cainilor dominanti/agresivi/teritoriali. Sunt pe primul loc in topul cainilor ce nu sunt recomandati copiilor.

| totElodia a răspuns (pentru KateMiddleton):

"Buna"?! Ce intrebare e asta? Din ce punct de vedere?
1. viteza
2. agresivitate
3. afectiune
4. infatisare
5. greutate/inaltime
6. energie
7. activitate
8. paza
9. inteligenta
10. hipoalergenitate
11. caini aportori
12. caini de vanatoare
13. sportivi
14. de lucru
15. terrieri
16. de agrement
17. non-sportivi
18. ciobanesti
19. de companie

Fii si tu explicit. Nu mai pune intrebari fara relevanta...

| KateMiddleton a răspuns (pentru totElodia):

Dar daca sunt dresati si apoi, daca sunt devotati stapinilor pot fi aparatori foarte buni!

| Robert_Moraru_1985 a răspuns (pentru KateMiddleton):

Nu cumva si Shar-pei are limba mov? thinking

| totElodia a răspuns (pentru Robert_Moraru_1985):

Nu.

| RedNose a răspuns (pentru totElodia):

Despre ce vorbim aici? Chow-chow nu este unn caine agresiv,sunt mai greu de dresat,mai independenti,buni paznici,dar nu e la fel ca un pitbull, amstaff si alte rase de genul... daca chow-chow-ul este caine agresiv atunci pitbull-ul cum e? ca tot zici ca parintii tai sunt crescatori. totElodia, tu incerci sa dai impresia ca sstii multe despre animale, dar nu prea stii si uneori chiar dai informatii eronate, ca de ex asta cu chow-chow-ul agresivlaughing